endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

kołdra
Porady

Jakie kołdry są najzdrowsze?

Zdrowy, długi i przyjemny sen to podstawa naszego zdrowia. O tym, że musimy wybierać dobrej jakości materace, stelaże pod materace i łóżka doskonale wiemy – im wygodniej nam się śpi, tym jesteśmy bardziej wypoczęci i czujemy się lepiej. Równie ważny jest dobór odpowiedniej pościeli. Jaka kołdra jest najzdrowsza?

Wybór kołdry – od czego zacząć

Pluszowe, bawełniane, mięciutkie, kolorowe, naturalne – od wyboru do koloru! Rynek pościeli pęka w szwach. Decyzja o zakupie pościeli to jednak decyzja na lata, dlatego warto poświęcić jej trochę czasu i zaangażowania, by uniknąć nieprzyjemnych wpadek.

Dobra kołdra – tania czy droga?

Możesz oczywiście kupić najtańszą kołdrę w znanej sieciówce, ale przygotuj się, że tego typu kołdry mogą nie być najzdrowsze. Wykonane są zwykle z tanich, często niezdrowych syntetyków, które w praniu zbijają się w kulkę, a kołdra stopniowo przestaje spełniać swoją funkcję. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć najzdrowszą kołdrę, rozważ zakup produktów takich jak kołdry f.a.n. Frankenstolz. Firma ta słynie z produkcji doskonałej jakości pościeli. Jeśli kołdra ma służyć przez lata – warto sprawdzić jej jakość przed dokonaniem zakupu.

Wielkość ma znaczenie

Aby odpowiednio dobrać pościel, musisz przede wszystkim wiedzieć jakiego rozmiaru kołdry poszukujesz. To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie – za mała kołdra to przecież wieczne kłótnie z partnerem, za duża z kolei spada na podłogę i łapie niezdrowy kurz. Zmierz więc, jaką wielkość powinna mieć Wasza kołdra, by spało Wam się zdrowo i komfortowo. Przeciętna wielkość wygodnej, dwuosobowej kołdry to 200 × 200 cm lub większa.

Uwaga na alergie!

Jeśli śpisz z drugą osobą pod jedną kołdrą, musisz koniecznie wziąć także pod uwagę materiał, z jakiego wykonana jest pościel. Jeśli Twój partner jest alergikiem – kołdra z pierza lub owczej wełny może się okazać strzałem w kolano. Przeanalizuj więc materiały, z jakich są wykonane kołdry i wybierz taki, który będzie służył Wam obojgu, nie powodując niepotrzebnych sensacji.

Ciepło-zimno!

Jesteś zmarzluchem, czy lubisz chłód? A może wolisz inną kołdrę na lato, a inną na zimę? Wybór klasy termicznej kołdry to kolejny krok do wyboru najzdrowszej kołdry. Kołdra, która powoduje przegrzanie nie jest zbyt dobra dla naszego zdrowia, z kolei pod zbyt chłodną łatwo się przeziębić. Jeśli nie chcesz kupować dwóch kompletów pościeli – chociażby ze względu na brak miejsca do przechowywania, najlepiej celować w średnią klasę lub kupić dwie i w razie naprawdę zimnych nocy przykrywać się podwójnie.

Najzdrowsza kołdra – czyli jaka?

Zdrowie to podstawa – warto więc postawić na dobrej jakości materiały, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz osobiste preferencje. W końcu to nam ma być pod kołdrą ciepło, przyjemnie i… zdrowo. Najzdrowsza kołdra to taka, która nie tylko umożliwia nam spokojny sen, ale także nie powoduje podrażnień oraz odprowadza wilgoć. 

Najpopularniejsze kołdry uważane powszechnie za najzdrowsze to kołdry naturalne – bawełniane z pierzem lub wykonane z owczej wełny. Naturalne kołdry pozwalają na zachowanie wyjątkowego komfortu termicznego – nie jest nam za gorąco ani za zimno, a to w znacznym stopniu wpływa na zdrowy sen. Gdy śpimy pod kołdrą, pod którą jest nam za gorąco zaczynamy się pocić – pot z kolei wnika nie tylko w poszewki, ale często także do wnętrza kołdry, stając się świetną pożywką dla roztoczy oraz grzybów. 

Naturalne kołdry – o czym należy pamiętać?

Jeśli decydujesz się na zakup naturalnej kołdry, zwróć uwagę przede wszystkim na warunki, w jakich będziesz jej użytkować. Naturalne kołdry nie lubią wilgoci – jeśli więc chcesz się zdrowo wyspać w domku letniskowym nad jeziorem, luksusowym jachcie lub w przyczepie campingowej – postaw raczej na dobrej jakości syntetyczne kołdry dobrej jakości. Jest to szczególnie ważne gdy nie masz warunków do tego, by często wietrzyć pościel – to punkt obowiązkowy, jeśli wolisz naturalne materiały.

Kołdry z pierza i puchu mogą jednak uczulić. Warto wtedy rozważyć zakup droższej, ale zdrowszej kołdry z owczej wełny. Są one miękkie w dotyku i bardzo ciepłe – świetnie sprawdzą się w sezonie jesień – zima – wiosna. Z pewnością zadowolą każdego zmarzlucha. Na rynku są też dostępne ekskluzywne kołdry z jedwabiu. Świetnie sprawdzą się one dla alergików. Są jednak chłodniejsze, mogą być niewystarczające dla ciepłolubów. Świetnym rozwiązaniem może się także okazać wybór kołdry bambusowej – miękkiej i sprężystej, cieplejszej niż jedwabna i nieco tańszej opcji zdrowej, naturalnej kołdry.

Jaka kołdra najzdrowsza będzie dla alergika?

Kołdry naturalne z wełny i jedwabiu to nie jedyne opcje dla osób, które mają alergie. Poza alergią na pierze może jeszcze wystąpić alergia na roztocza, czy też użyte w kołdrze materiały. Wśród kołder syntetycznych warto zwrócić uwagę na wysokiej klasy kołdry z silikonowym wypełnieniem imitującym puch. Charakteryzują się one niesamowitą sprężystością i – jeśli kołdra jest odpowiedniej jakości – bez wątpienia zastąpią swój naturalny pierwowzór.

Kołdry antyalergiczne i antybakteryjne

Alergicy często mają także uczulenie na zarodki grzybów i pleśni, które lubią się rozwijać w niewietrzonych naturalnych kołdrach. Aby stanąć im naprzeciw, producenci kołder stworzyli specjalne kołdry antybakteryjne, które mają za zadanie niwelować wszelkie drobnoustroje i sprawić, by alergik mógł się w końcu spokojnie wyspać. Kołdry antybakteryjne wysokiej jakości są wykonane z takich syntetyków, które pozwalają na pranie ich nawet w temperaturze 95 stopni Celsjusza, a więc takiej, która pozwala zabić wszelkie drobnoustroje i grzyby. Niektóre materiały mają także dodatek srebra, które także ma świetne właściwości przeciwbakteryjne.