endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Technologia

Wszystko o fotowoltaice

Fotowoltaika to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane między innymi w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolniczych, budynkach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach, a panele fotowoltaiczne na stałe wpisały się w krajobraz przedmieść, wsi oraz miast. Ta przyjazna środowisku, praktyczna i opłacalna technologia znajduje coraz szersze zastosowanie. Dostępność dużej ilości informacji na jej temat sprawia, że łatwo jest się pogubić. Ten artykuł w przystępny sposób wyjaśni Ci, co to jest fotowoltaika, na czym polega jej funkcjonowanie oraz jakie wiążą się z nią wydatki.

Zastosowanie systemów fotowoltaicznych

Co to jest fotowoltaika? Najprościej rzecz ujmując, jest to technologia, pozwalająca na zamianę światła słonecznego w energię elektryczną. Na tej zasadzie zasilane są niektóre z przydomowych lamp ogrodowych, a także stacje rowerów miejskich, oświetlenie uliczne i parkomaty w wybranych aglomeracjach. Wiele osób chcących zaoszczędzić na rachunkach za prąd montuje instalację na dachu własnego domu. Także firmy i miejscowości stawiające na zrównoważony rozwój i dbające o ekologię wybierają taką alternatywę.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich to panel fotowoltaiczny zbudowany z wielu połączonych ze sobą ogniw, które przekształcają padające na nie promieniowanie słoneczne w prąd stały. Drugim elementem jest falownik (inwerter), zmieniający prąd stały w prąd zmienny, który zasilać może sprzęty domowe, maszyny przemysłowe lub urządzenia w przestrzeni miejskiej. To właśnie falownik zawiaduje pracą całej instalacji, informuje o wielkości produkcji i zużycia prądu, a także minimalizuje straty energetyczne. Kolejną ważną częścią systemu są urządzenia zabezpieczające przed zmianami obciążenia, zbytnim napięciem lub przed ewentualnym pożarem. Dzięki nim korzystanie z instalacji jest pozbawione jakiegokolwiek ryzyka.

Cena instalacji fotowoltaicznej

Nadeszła pora, by odpowiedzieć na ważne pytanie odnośnie fotowoltaiki: ile to kosztuje? Na cenę instalacji wpływ ma wiele czynników: jej rozmiar, jakość paneli, moc, z jaką działa fotowoltaika, umiejscowienie, indywidualnie wyceniane koszty montażu. Koszt systemu dla domu jednorodzinnego wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto zorientować się w kwestii możliwości uzyskania dofinansowania rządowego i ulg podatkowych, które przysługują zarówno osobom prywatnym, jak i firmom oraz rolnikom. Pamiętać należy także o konserwowaniu instalacji. Koszty mycia paneli fotowoltaicznych oraz opłaty za serwisy okresowe różnią się w zależności od firmy, która je oferuje. 

Instalacja fotowoltaiczna posiada wiele zalet. Stanowi ona zarówno inwestycję w ograniczenie wydatków za prąd, jak i w dobro środowiska naturalnego. Planując zakup, warto dowiedzieć się jak działa fotowoltaika, ile to kosztuje i w jaki sposób dbać o nią, by służyła jak najdłużej. Im więcej informacji zdobędziesz na początku, tym bardziej świadomą decyzję odnośnie kupna finalnie podejmiesz.