endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Zdrowie i uroda

Co wiesz o kosmetykach naturalnych?

Współczesne trendy coraz częściej stawiają na naturalność i ekologię. Ludzkość uświadomiła sobie, jak wielkie szkody mogą nieść wszechobecne zanieczyszczenia, sztuczne konserwanty, barwniki i chemia. To, co kilka lat temu było popularne i powszechnie stosowane, dziś często jest piętnowane, gdy nowsze badania wykrywają, jak zgubny wpływ dla kondycji i zdrowia człowieka, mogą nieść. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych, żywności, detergentów, jak i kosmetyków. Coraz popularniejsze stają się produkty z upraw ekologicznych, lub chociaż o obniżonej zawartości środków konserwujących, oraz kosmetyki naturalne. Według specjalistów wykazują one wysoką skuteczność, gdyż przekazują skórze, włosom czy paznokciom to, co sama natura ma najlepszego do zaoferowania.

Dla wielu osób sięgających po naturalne kosmetyki ważne są atesty i certyfikaty, jakie posiadają dane specyfiki. Zanim jednak zacznie się szukać idealnego produktu dla siebie, warto poznać samą definicję, którą posługują się kosmetyki naturalne. Otóż są to produkty, których rolą jest upiększać i pielęgnować przy pomocy substancji naturalnych. Są przyjazne dla skóry i środowiska naturalnego, sprzyjają zdrowiu, wspierają samoregulację organizmu i wspomagają przez długi czas utrzymanie naturalnej urody i harmonijnego rozwoju ciała i ducha. Choć definicja ta jest dość długa, sama rola, jaką mają pełnić kosmetyki naturalne jest bardzo prosta: mają one sprawić, że skóra, włosy i paznokcie będą piękne i wykorzystać w tym celu wyłącznie naturalne substancje.

 Kosmetyki naturalne są oznaczone kilkoma kluczowymi certyfikatami, z których najważniejsze wydają się być:

  • Demeter -znak niemieckiego stowarzyszenia producentów ekologicznych otrzymuje wyłącznie żywność i kosmetyki naturalne pochodzące z upraw biologiczno-dynamicznych.
  • Ecocert – jest gwarancją, że kupiony kosmetyk spełnia najwyższe normy względem ekologii. Kosmetyki naturalne oznaczone tym znakiem posiadają co najmniej 95% składników naturalnych.
  • Cosmebio – kosmetyki oznaczone tym certyfikatem nie zawierają barwników, parabenów, silikonów, zapachów syntetycznych i nie są testowane na zwierzętach.
  • BDIH – surowce wykorzystywane przy produkcji kosmetyków oznaczonych tym logiem pochodzą z kontrolowanych ekologicznych upraw. Zabrania się testów na zwierzętach i stosowania parabenów, silikonów i innych sztucznych dodatków.
  • Kosmetyki nie testowane na zwierzętach – kosmetyki naturalne oznaczone tym certyfikatem nie są testowane na zwierzętach, a w fazie ich produkcji nie cierpi żadne zwierzę.
  • Vegan – znak Vegan oznacza, że kosmetyk nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Popularność, jaką w ostatnich latach zyskały kosmetyki naturalne, sprawiła, że na półkach drogerii pojawiła się szeroka gama produktów, które podawane są za naturalne. Aby jednak mieć pewność, że produkt, po który się sięga, rzeczywiście spełnia najwyższe normy i jest przyjazny dla ciała i środowiska, warto pochylić się nad jego recepturą i prześledzić, jakie certyfikaty mu nadano.