endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Dom i ogród

Czy świeczki zapachowe mogą być szkodliwe?

Masz ochotę na relaksujący wieczór przy świeczkach zapachowych? Uwielbiasz rozpalać knoty i delektować się mocnym aromatem? Bez względu na to, czy masz już te dodatki w domu lub dopiero wybrałeś model, który chcesz kupić, sprawdź, z czego jest wykonany. Bardzo duża część świec zapachowych, która kusi niskimi cenami może źle wpływać na twoje zdrowie. Czy świeczki są szkodliwe? Tak, jeśli w ich składzie znajdziesz jeden, szczególny składnik.

Świeczki zapachowe – popularna pachnąca dekoracja

Świeczki zapachowe już od dawna cieszą się dużą popularnością. Nic tak nie nastraja klimatu, jak zapalony w półmroku płomień świecy. Jeśli w dodatku, za sprawą świeczki, w całym pomieszczeniu rozchodzi się zapach wanilii, cynamonu lub sosny, wieczór od razu robi się przyjemniejszy. Nic więc dziwnego, że wiele osób relaksuje się przy tych akcesoriach. Dzięki nim kąpiel, kolacja czy spotkania z bliskimi nabierają magicznego charakteru. Zapalone świeczki to także świetna dekoracja do domu, która szczególnie pasuje do klimatu zimowego i świątecznego. Jednak wśród szerokiego wachlarza zapachów, znajdziesz także zapachy orzeźwiające, które idealnie sprawdzą się w letnie popołudnia. Dzięki dużej różnorodności każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czy świeczki zapachowe są rakotwórcze?

Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Karolinie Południowej świeczki zawierające niskiej jakości wosk parafinowy wydzielają szkodliwe substancje, które w bardzo dużych ilościach mogą prowadzić do rozwinięcia się nowotworu. Nie chodzi tutaj o sam wosk, ale proces jego spalania. Z powodu niskiej temperatury, którą wydziela płomień, cząsteczki parafiny nie są spalane całkowicie. W wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych opary, które wytwarzają świeczki zapachowe, zawierają benzen, o udowodnionym działaniu rakotwórczym oraz toluen. Ta substancja działa szkodliwie na większość organizmu, jednak szczególne toksyczne działania wykazuje, biorąc pod uwagę układ nerwowy. Oprócz tych związków, w powietrzu zanieczyszczonym przez świeczki możesz znaleźć także formaldehyd oraz ftalany. Więc, czy świeczki zapachowe są szkodliwe? Okazyjne używanie świeczki zapachowej z parafiną przez krótki czas nie wyrządza żadnych szkód. Gorzej, jeśli te dodatki zapalane są regularnie w większych ilościach, w dodatku w zamkniętym pomieszczeniu.

Jakie świeczki zapachowe wybierać?

Na szczęście nie wszystkie świeczki zrobione są z wosku parafinowego niskiej jakości. Przykładem mogą być świece proponowane przez iskracandle, które wytwarzane są z użyciem bardzo wysokiej jakości wosku parafinowego o zaolejeniu 0,5-1,0%. Dzięki temu świece są bardzo trwałe, spalają się równomiernie i są bezpieczne. Ponadto wspomniana firma wykonuje je w bardzo oryginalny sposób, nadając im wyjątkowe formy i kolory, co sprawia, że stanowią one wyjątkowe ozdoby w pomieszczeniach, w których postanowisz je ustawić. Warto przejrzeć ofertę firmy i postawić na wysokiej jakości świece stożkowe, które mimo tego, że nie pachną, to prezentują się nadzwyczaj elegancko.