endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

dziecko
Porady

Jakie zabawki dla niemowlaka?

W sklepach dostępnych jest mnóstwo zabawek, które przeznaczone są dla niemowlaków. Z drugiej strony wybór konkretnych stanowi nie lada problem. Warto więc zastanowić się, jakie zabawki dla niemowlaka

będą cieszyć się uznaniem malca, a więc na które z nich warto się zdecydować?

Miękkie i kontrastowe zabawki

Zastanawiając się, jakie zabawki dla niemowlaka wybrać, warto przede wszystkim skupić się na potrzebach malucha. Dzieci w pierwszym roku życia rozwijają się bardzo intensywnie, a odpowiednio dobrane zabawki pomagają ten rozwój stymulować. Na początek doskonale sprawdzą się zabawki kontrastowe, w kolorach czarnym i białym. Idealne do pierwszych zabaw będą książeczki kontrastowe, które przedstawiają różnego rodzaju proste rzeczy, takie jak kwiatki, samochody czy lalki. Warto mieć na uwadze, że dla dziecka tego typu obrazki to całkowita nowość, dlatego warto od początku wyjaśniać maluchowi, co widzi na rysunku. Dużym uznaniem najmłodszych cieszą się również grzechotki oraz gryzaki, które można bez żadnego ryzyka wziąć do buzi. Należy przy tym pamiętać, że chęć wkładania każdej napotkanej rzeczy do ust jest zupełnie normalna w tym wieku, dlatego w zasięgu ręki malucha nie mogą znajdować się potencjalnie niebezpieczne dla niego przedmioty. O wiele lepiej postawić na miękkie grzechotki oraz specjalistyczne gryzaki, które przydatne są w szczególności dzieciom ząbkującym. Starszym niemowlakom dobrze jest zaproponować pierwsze książeczki z kolorowymi obrazkami. Mogą one zawierać kilka linijek tekstu, jednak dzieci zwykle nie są zainteresowane czytaniem książek, a raczej ich oglądaniem. Nie należy się zrażać – zamiast tego warto pozwolić dziecku pracować z książką na własnych zasadach.

Zabawki dla starszych niemowlaków

W okolicach 6. miesiąca życia dziecko staje się nieco bardziej aktywne. Nie przypomina już całymi dniami leżącego noworodka, a wręcz przeciwnie – próbuje przewracać się na boki, raczkować, a finalnie zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Zabawki dla starszych niemowląt powinny przede wszystkim stymulować ich rozwój ruchowy, a także motorykę małą. W kontekście rozwoju ruchowego dobrze jest postawić na zabawki wiszące na pałąkach, które przyczepić można na przykład do łóżeczka czy do wózka. Zachęcą one malucha do ruchów rękami, a także nogami, finalnie zaś do przewracania się na boki. Dobrym rozwiązaniem będzie również mata edukacyjna, z której mogą korzystać nawet miesięczne dzieci. Zawiera ona sporo elementów, po które będzie chciał sięgnąć niemowlak, co zachęca go do wykonywania ruchów. W kolejnych miesiącach dziecku przyda się pchacz, który ułatwi stawianie maluchowi pierwszych, samodzielnych kroków. Pchacz zwykle posiada wiele elementów grających, które dodatkowo zachęcają dziecko do zabawy. Starszym niemowlakom przydają się również zabawki doskonalące umiejętności z zakresu motoryki małej, na przykład sortery. Na początek warto wybierać te nieskomplikowane, z kilkoma elementami do włożenia. Dobrym sposobem na zabawę będą również przebijanki bądź układanie prostych klocków, przeznaczonych dla niemowląt.

O czym pamiętać, kupując zabawki dla dziecka?

Chcąc wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka, warto kierować się przede wszystkim wiekiem malucha. O ile pchacz nie przyda się w niczym noworodkowi, o tyle książeczki kontrastowe nie będą atrakcyjne dla roczniaka. Warto zwrócić uwagę na sklep internetowy z zabawkami, który oferuje różnego rodzaju produkty z podziałem na kategorie wiekowe, dzięki którym łatwiej jest dobrać idealną zabawkę dla maluszka. Rodzice często zastanawiają się też, jakie zabawki do kąpieli dla niemowlaka będą dobrym wyborem i zachęcą malucha do mycia się? Na początek doskonale sprawdzają się zabawki gumowe – kaczki, rybki czy delfinki. Nic się nie stanie, jeśli dziecko przez przypadek weźmie je do buzi, czego nie można powiedzieć na przykład o autach czy łódkach do kąpieli, przeznaczonych dla starszych dzieci. Zabawki do kąpieli doskonale sprawdzą się również podczas letnich zabaw w ogródkowym basenie.