Chipowanie psa to nowoczesny sposób rejestracji zwierząt. Małe urządzenie wszczepione pod skórę zwierzęcia rozwiązuje wiele problemów. Ponadto zabieg jest szybki i jednorazowy. Czy warto chipować psy? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Chipowanie psa – co to jest?
Chipowanie psa polega na wstrzyknięciu zwierzęciu pod skórę bardzo małego urządzenia. Ma ono wielkość ziarenka ryżu. Urządzenie ułatwia szybką identyfikację psa oraz znalezienie np. w przypadku zaginięcia. Chip składa się z 15-cyfrowego unikalnego numeru. Dostęp do niego mają schroniska, gabinety weterynaryjne, policja, straż miejska oraz oczywiście właściciel. Czipowanie psa nie jest koniecznie, jednak znacząco zwiększa jego bezpieczeństwo. Dzięki tej procedurze zawsze wiadomo, gdzie znajduje się nasz pupil. Z chipa można odczytać kraj pochodzenia psa, jego indywidualny numer oraz nazwę producenta produktu. Dane, które są potrzebne do zarejestrowania chipa, to numer chipa – z paszportu zwierzęcia, informacje o psie: gatunek, imię, płeć, data urodzenia, umaszczenie, dane właściciela: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, opcjonalnie e-mail oraz drugi adres kontaktowy.
Chipowanie psa – korzyści
Korzyści wynikające z chipowania psa to przede wszystkim:
- rejestracja większej ilości zwierząt
- łatwe odnalezienie w przypadku zaginięcia lub porwania
- zmniejszenie bezdomności wśród zwierząt
- większe bezpieczeństwo pupila
- jest to bardziej skuteczna metoda niż np. adresatka, którą pies może zgubić
- możliwość podróżowania z psem za granicę (bez chipa nie jest to możliwe)
Chipowanie psa – jak wygląda ten zabieg?
Zabieg czipowania psa polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia bardzo małego urządzenia. Wprowadza się je urządzeniem podobnym do strzykawki z grubą igłą, w której wnętrzu umieszczony jest chip. Trwa to zaledwie kilka sekund, dlatego użycie znieczulenia jest niepotrzebne. Odczucie dla zwierzęcia jest porównywane ze zwykłym zastrzykiem, ale zależy to także od jego progu bólu oraz poziomu zestresowania. Najlepiej zaczipować psa gdy jest on młody, ponieważ jego skóra jest wtedy młoda i cienka. Szczenię nie będzie także stawiać takiego oporu jak dorosły pies. Zabieg można wykonać przy okazji np. wykonania pierwszego szczepienia przeciw wściekliźnie.
Chipowanie psa – rejestracja chipa
Po zaczipowaniu psa należy dokonać jego rejestracji. Bywa to problematyczne, ponieważ istnieje wiele baz danych dla zwierząt i nie są one w żaden sposób powiązane. Warto wybrać taką bazę zwierząt, która posiada najlepsze opinie oraz najwięcej podopiecznych. Wybranie odpowiedniego miejsca na rejestrację pupila zwiększa korzyści całej procedury, np. szanse na odnalezienie pupila w przypadku porwania lub zaginięcia. Sama rejestracja na stronie http://worldpetnet.com/ przebiega bardzo szybko. Należy podać w programie odpowiednie dane, to znaczy: 15-cyfrowy kod identyfikacyjny psa, imię czworonoga, oraz dane opiekuna: imię, nazwisko, numer telefonu. Po poprawnej rejestracji dane zwierzęcia trafiają do bazy i są rejestrowane przez odpowiednie służby na terenie całej Polski.
Chipowanie psa – koszt
Chipowanie psa to zabieg, który wykonuje się raz w ciągu całego jego życia. Jest to więc jednorazowy wydatek w kwocie od 50 do 150 zł. Ceny zależą od regionu oraz miejsca w którym wykonuje się chipowanie. Do wyboru mamy różne rodzaje czipów, które różnią się tylko i wyłącznie wielkością. Należy mieć na uwadze, że im mniejsze urządzenie, tym zabieg będzie mniej bolesny dla naszego pupila. W związku z tym, że procedurę wykonuje się jednorazowo, cena nie jest duża i warto zapewnić komfort swojemu zwierzęciu. Niestety cena zniechęca wielu opiekunów do zachipowania zwierzęcia. Niektóre regiony organizują darmowe rejestracje za pomocą chipu, ponieważ pomysł ten jest bardzo dobry oraz zmniejsza problem bezdomności psów.
Chipowanie psa – czy warto zachipować psa?
Oczywiście warto zachipować psa. Istnieje szereg korzyści wykonania tego zabiegu oraz nie jest on drogi, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila w ten sposób. Na pewno będą to dobrze wydane pieniądze i w razie wypadku, docenimy podjęte wcześniej działania.