endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

sklep internetowy
Porady

Jak założyć sklep internetowy? Od czego zacząć?

Handel coraz szybciej rozwija się w internecie i bez wątpienia będzie lub już jest więcej sklepów w sieci niż tak zwanych placówek stacjonarnych. Jednak niektórzy inwestorzy boją się w 100% zaufać biznesowi online i prowadząc sklep stacjonarny, sprzedają także swoje produkty przez internet. W czasach, gdzie temat pracy zdalnej jest co jakiś czas na nowo poruszany, powstają cały czas nowe platformy e-commercial, które przyspieszają i ułatwiają sprzedaż danych artykułów w sieci.  Mimo wszystko nie każdy wie, jak założyć oraz prowadzić taką działalność. Dlatego ten aspekt zostanie poruszony w tym artykule. 

 

Własny sklep internetowy – jak zacząć? 

 

Czy inwestycja w internetowy sklep jest opłacalna?

 

Patrząc na statystyki, które wskazują, że coraz więcej Polaków jest w stanie zaufać danemu producentowi, kupując jego towar za pomocą internetu, to w teorii taki biznes jak najbardziej jest opłacalny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to biznes bez inwestycji i aby w kolejnym miesiącu odnotować jakikolwiek zysk, będziesz zmuszony wykonać pewne kroki, które wiążą się również z wydatkami. Trzeba dodać, że własny sklep internetowy to na pewno rodzaj długoletniego przedsiębiorstwa. Najlepiej przed rozpoczęciem sprzedaży udać się na kursy w celu przyswojenia wiedzy na temat trików zwiększających sprzedaż danych produktów, do których można zaliczyć, np. ciekawą reklamę, która przyciągnie wielu nowych klientów. Musisz się liczyć także z okresem niskich przychodów. Jest to normalna sprawa, ponieważ efekty Twojej pracy będą zauważalne dopiero po jakimś czasie. 

 

Dlaczego warto otworzyć sklep internetowy?

 

Powodów, dlaczego warto to zrobić, jest dużo, a poniżej znajdziesz te, które są z nich najważniejsze:

 

  • Potencjał e-commerce – otwarcie sklepu dzięki takiej platformie jest łatwiejsze. Jednak samo oprogramowanie to nie wszystko, ważne są też inne aspekty. 

 

  • Łatwy dostęp do klientów – jeśli wypozycjonujesz stronę internetową Twojego sklepu, łatwiej będziesz w stanie dotrzeć do większej grupy odbiorców, która zakupi dany produkt, zyskując w ten sposób miano klienta. Z roku na rok liczba klientów powinna być proporcjonalna do ilości przychodów. 

 

  • Dodatkowy kanał sprzedaży – w przypadku gdy prowadzisz sklep stacjonarny, to sklep internetowy będzie pełnił rolę dodatkowego kanału sprzedażowego, za którego pomocą można np. pozbyć się zalegających nadwyżek w magazynie. Dodatkowo prowadzenie sklepu internetowego jest tańsze niż ma to miejsce w przypadku sklepu stacjonarnego. W zależności od rodzaju biznesu nie musisz od razu zatrudniać kilku czy kilkunastu pracowników. Początkowa faza prowadzenia działalności wymaga przede wszystkim zaangażowania z Twojej strony.

 

Co należy wykonać przed startem sklepu internetowego?

 

Przed rozpoczęciem sprzedaży w internecie powinieneś wybrać asortyment, który będzie sprzedawany oraz określić grupę odbiorców, która ma otrzymać dany towar. Im ciekawsza i większa jest Twoja gama produktów, to coraz więcej klientów uda Ci się przyciągnąć, a tym samym liczba odwiedzin na stronie będzie rosła i sklep z dnia na dzień w wynikach wyszukiwania będzie wyżej. 

 

Pomysł na własny sklep internetowy

 

Twoje produkty powinny być tak dobrane, aby Twoja wiedza i zainteresowania ułatwiły Ci pracę w sklepie zarówno internetowym, jak i stacjonarnym, ponieważ obsługa klienta oraz prowadzenie działań marketingowych będzie dla Ciebie łatwiejsze. Warto także zwrócić uwagę na konkurencyjne sklepy internetowe, ponieważ jeśli masz się na kimś wzorować, to właśnie na innych sklepach z danej branży. W ten sposób będziesz mógł modyfikować i ulepszać swoje działania w celu osiągnięcia lepszego rezultatu. 

Co sprzedawać w sklepie internetowym? 

 

Najlepiej będzie przed założeniem sklepu internetowego mieć własny produkt oraz wstępny pomysł na jego reklamę. W tego typu sklepie można sprzedawać nie tylko asortyment, który będzie pakowany, a następnie wysyłany pod dany adres, ale także wirtualne produkty oraz usługi. Jeśli jednak zdecydujesz się na asortyment fizyczny, przy pakowaniu bardzo przydatnym elementem mogą być foliopaki z nadrukiem. Prowadząc sklep oparty na danej branży, na której się znasz, możesz sprzedawać rzeczy, które są aktualnie popularne lub takie, o których dużo wiesz i podanie odpowiednich argumentów namawiających do ich zakupu nie będzie dla Ciebie czymś nieskomplikowanym.