endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

alkomat
Porady

Alkomaty – zasady działania i budowa

Alkomat to niezwykle użyteczne urządzenie. Korzystanie z niego nie tylko chroni przed dotkliwymi karami grożącymi za jazdę pod wpływem alkoholu. Wykonując pomiar w niepewnej sytuacji, przede wszystkim dba się o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg. Aby wybrać najlepsze dla siebie urządzenie, warto wiedzieć, jak działa alkomat oraz znać elementy jego budowy.

Alkomat – dla kogo?

Alkomat Datech AlcoFind Elite to przykład urządzenia, które powinno być powszechnie dostępne w zakładach pracy, przede wszystkim tam, gdzie pracują zawodowi kierowcy. Warto mieć też alkomat w domu, szczególnie jeśli często spożywa się alkohol. Profesjonalne urządzenie pozwoli uniknąć konsekwencji prowadzenia pojazdu po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia. A są one bardzo dotkliwe, ponieważ obejmują utratę prawa jazdy, wysoką grzywnę, a nawet więzienie.

Alkomat – budowa urządzenia

Alkomat zbudowany jest z trzech elementów: układu mechanicznej obróbki powietrza, sensora i układu elektronicznego. Układ mechanicznej obróbki powietrza to mechanizm dbają o to, żeby do urządzenia dostarczyć odpowiednią ilość powietrza jako próbkę do badania. To ważny element, gdyż ludzie wdmuchują powietrze z różną siłą.

Drugim elementem jest sensor nazywany przez serwisantów „sercem alkomatu”. Odpowiada za poprawność pomiaru, a jego właściwe działanie wymaga dokonywania co około pół roku kalibracji. Dzięki temu jego wyniki nie będą odbiegały od faktycznego stężenia poziomu alkoholu.

Wyróżniamy trzy typy sensorów. Pierwszy to półprzewodnikowy. Jego zaletą jest niska cena i dokładność. Niestety 30 minut przed dokonaniem pomiaru nie należy palić papierosów, ponieważ nikotyna może negatywnie wpłynąć na prawdziwość wyniku. Warto także unikać jedzenia i miętowych cukierków, a tuż przed użyciem przepłukać usta. Drugi typ to sensor elektrochemiczny. Wykazuje niewrażliwość na działanie innych substancji, jak nikotyna. W tym przypadku w czujniku reaguje jedynie etanol. Tego typu alkomaty są zauważalnie droższe. Trzeci rodzaj stanowią sensory spektrofotometryczne. Ich działanie opiera się na użyciu podczerwieni. Występowanie związków etanolu w badanej objętości powietrza powoduje pochłanianie promieniowania podczerwonego w określonej długości fal. W ten sposób można określić poziom stężenia alkoholu w próbce. Alkomaty tego typu stosowane są jako profesjonalne urządzenia badawcze i dowodowe.

Trzeci element, czyli układ elektroniczny współpracuje z sensorem, przetwarzając otrzymane za jego pomocą informacje. Oblicza objętość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest również odpowiedzialny za wyświetlenie wyniku oraz inne dodatkowe funkcje. Wśród nich należy wymienić zgłaszanie alarmów, sygnalizację kolorami, podświetlenie czy współpracę z drukarką.

Alkomat – jak działa?

Zasada działania każdego z rodzajów alkomatu jest nieco inna, choć sposób użycia podobny. Zanim urządzenie zostanie użyte, należy sprawdzić właściwy stopień naładowania akumulatora lub stan baterii. Następnie trzeba zadbać o to, aby została zabezpieczona odpowiednia liczba ustników. Alkomaty, w których podaje się próbkę powietrza z odległości, nie potrzebują tego elementu, jednak cechują się one niższą dokładnością. Ustnik to kilkucentymetrowa rurka, którą umieszcza się we wlocie powietrza w obudowie.

Po włączeniu należy odczekać określony przez urządzenie czas. Sygnał oznacza gotowość do pomiaru przez alkomat. Działanie rozpoczyna się w momencie, kiedy przez określony czas wdmuchuje się w niego pewną objętość powietrza. Parametry te należy sprawdzić w instrukcji urządzenia. Następnie czeka się, aż sprzęt dokona pomiaru i poda wynik. Jeżeli jest wyposażony w wyświetlacz, to stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu zostanie pokazane w postaci cyfrowej. Wynik może być też zgłoszony w inny sposób, zgodnie z zasadą działania.

Alkomat to potrzebne urządzenie, dlatego warto zainwestować w jego zakup. Sprawdza się w wielu sytuacjach. Używając go, można uchronić się przed różnymi przykrymi konsekwencjami prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.