endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

dzieci
Porady

Wady stóp u dzieci – jak im zapobiec?

Wady stóp diagnozowane są u dzieci w niemal każdym wieku, począwszy od okresu, gdy maluchy zaczynają się samodzielnie poruszać. Bardzo istotne jest nie tylko wczesne ich rozpoznanie, ale również odpowiednia profilaktyka. Jak zapobiec wadom stóp u dzieci?

Wady stóp – dzieci i rola rodziców w ich zapobieganiu

Podstawową rolą rodzica bądź opiekunów, z którymi dziecko spędza większość czasu w ciągu dnia, jest obserwacja, dzięki której można wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju stóp maluszka. Co powinno zaniepokoić? Rodzice najczęściej zwracają uwagę na to, że ich dziecko zaczyna koślawić nogę podczas stawiania kroków. Problem może dotyczyć jednej kończyny lub obu jednocześnie. Czasami u maluszków diagnozuje się stopę wydrążoną, czyli jej nadmierne uniesienie, które jest przeciwieństwem płaskostopia. Innym schorzeniem jest stopa płasko-koślawa charakteryzująca się odchyleniem pięty na zewnątrz. Oczywiście, postawienie diagnozy leży po stronie lekarza ortopedy, jednak to właśnie rodzice i opiekunowie powinni obserwować, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Zdecydowana większość wad stóp ma charakter nabyty, a nie wrodzony, co oznacza, że można im zapobiegać.

Jak zapobiegać wadom stóp u dzieci?

Zapobieganie wadom stóp u dzieci nie jest szczególnie trudnym zadaniem, jednak wiele błędów popełnianych jest już na etapie nauki chodzenia. Przede wszystkim nie można za bardzo przeciążać pociechy – powinna wykonywać wyłącznie tyle ruchów, ile sama jest w stanie. Niewskazane jest również nadmierne zachęcanie malucha do chodzenia, na przykład na spacerach. Na zwiększoną aktywność fizyczną przyjdzie jeszcze czas, póki co lepiej skupić się na jakości, nie na ilości stawianych kroków.

Wady stóp u dziecka mogą mieć podłoże w niewłaściwej diecie – dotyczy to zwłaszcza otyłych maluchów bądź tych, które borykają się z nadwagą. Warto więc zadbać o prawidłowe odżywianie, które zapobiega nie tylko rozwojowi wad stóp, ale również innym chorobom.

Niezwykle istotny jest dobór właściwego obuwia dla dziecka. Na szczęście rodzice stają się coraz bardziej świadomi i nie zakładają swoim dzieciom ciasnych, sztywnych butów. Niemowlaki, które jeszcze nie poruszają się samodzielnie, w ogóle nie muszą nosić obuwia. Jeśli chodzi o butki na mróz, to powinny być one miękkie, nieopinające ciasno stóp. Gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać, konieczne staje się dobranie właściwego obuwia. Ważne, aby nie było ono zbyt małe ani za duże. Buty dla maluszka muszą być odpowiednio wyprofilowane. Takie znajdują się np. na stronie
https://danielki.sklep.pl/kategoria/sandaly-profilaktyczne-sznurowane-dziewczynka
. Duży nacisk warto też położyć na wybór odpowiednich papci. Dobrym rozwiązaniem będą kapcie profilaktyczne, które można nosić po domu, w żłobku czy w przedszkolu. Tego typu obuwie zapobiega rozwojowi wad stóp, a dodatkowo nie ogranicza ruchów, dzięki czemu maluszek chętnie je nosi. W sklepach dostępne są kapcie profilaktyczne dla chłopców oraz dziewczynek w różnych rozmiarach oraz szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Co robić, aby wady stóp się nie pogłębiały?

Wiadomo już, jak zapobiegać powstawaniu wad stóp u dzieci. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, gdy te mimo wszystko się pojawią? W takim przypadku należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, a ten wystawi skierowanie do ortopedy. Specjalista przeprowadzi badania, na podstawie których postawi diagnozę oraz wyda zalecenia. Czasami konieczna okazuje się fizjoterapia, często jednak wystarczy zapisać dziecko na gimnastykę korekcyjną oraz regularnie uczęszczać z nim na basen.

Warto przez cały czas stosować się do zasad profilaktyki, a więc nie przeciążać dziecka, dbać o jego dietę oraz zapewnić mu odpowiednie obuwie. W takim przypadku ich wybór dobrze jest skonsultować z lekarzem – pomoże on dobrać zarówno właściwe buty wyjściowe, jak i dobrej jakości kapcie profilaktyczne. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, nawet jeśli wada pozornie jest niewielka. Nieleczona ulega bowiem pogłębieniu, przez co dziecku trudno będzie się poruszać. To zaś może prowadzić do rezygnacji z aktywności fizycznej, która jest niezwykle istotna w każdym wieku.