endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

mieszkanie
Porady

Jak wybrać lokalizację mieszkania?

Wybierając idealne dla siebie mieszkanie, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, w tym między innymi jego lokalizację. Niektóre nieruchomości zlokalizowane są w centrach miast, inne zaś na obrzeżach. Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania w zależności od potrzeb przyszłych lokatorów?

Z widokiem na perspektywy

Rodziny z małymi dziećmi bądź pary, które wkrótce zamierzają mieć własne pociechy, zazwyczaj decydują się na zakup mieszkania, które znajduje się w pobliżu przedszkola czy szkoły. Warto jednak sprawdzić, jaką renomą cieszy się konkretna placówka, do której dziecko w przyszłości ma uczęszczać. Czasami bywa tak, że choć szkoła znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, to rodzice decydują się wysłać dziecko do innej placówki, położonej stosunkowo daleko, lecz oferującej lepsze warunki do nauki i rozwoju. Dla rodzin bardzo ważna jest również strefa zieleni, której często brakuje w centrach dużych miast. Rozwiązaniem są zamknięte osiedla, na których znajdą się fontanny czy place zabaw. Dla rodziców bardzo istotne jest, aby osiedle, na którym mieszkają, było strzeżone. Dzięki temu czują się swobodniej, gdy pozwalają swoim dzieciom wyjść na zewnątrz, na okoliczny plac zabaw. Dobrze, jeśli mieszkanie dla rodziny z dziećmi znajduje się blisko apteki, sklepu spożywczego czy nawet większego centrum handlowego – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy będzie trzeba kupić pociesze nowe buty czy kurtkę. Najlepsza lokalizacja mieszkania dla rodzin z dziećmi to dzielnica, która jest dobrze skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Choć rodzice zwykle przemieszczają się samochodem, to starsze dzieci oraz nastolatki zazwyczaj dojeżdżają do szkoły czy na spotkania z kolegami komunikacją miejską.

Mieszkanie dla singla

Nieco inne aspekty dotyczące lokalizacji bierze pod uwagę osoba, która nie ma rodziny i póki co nie zamierza jej zakładać. Dla niej bardzo istotne jest, aby mieszkanie stanowiło swego rodzaju azyl i ucieczkę przed wielkomiejskim hałasem. Single bardzo często decydują się zamieszkać na uboczu miasta, lecz z drugiej strony chcą kupić mieszkanie w dzielnicy dobrze skomunikowanej, tak aby w razie potrzeby mogli swobodnie dojechać na spotkanie ze znajomymi czy na imprezę. Dla osób, które posiadają własny samochód, mieszkanie na uboczu nie stanowi większego problemu. Inaczej zaś na lokalizację nieruchomości patrzą ci, którzy nie posiadają prawa jazdy czy auta. Oni zwykle decydują się kupić mieszkanie w centrum miasta, żeby mieć blisko do pracy bądź na przystanek autobusowy, z którego z całą pewnością dojadą do miejsca zatrudnienia. Mieszkanie w centrum miasta nie jest oazą spokoju, jednak z drugiej strony dzięki niemu można swobodnie poradzić sobie bez samochodu. Zamieszkać w centrum mogą też osoby, które zwyczajnie lubią imprezowy styl życia i nie spędzają w domu zbyt wiele czasu. Dla nich obrzeża miasta byłyby zbyt monotonne, a wręcz nie do wytrzymania. 

Mieszkanie dla seniora

Jeszcze inaczej na kwestię lokalizacji mieszkania patrzą seniorzy, którzy nie muszą już przejmować się kwestią wyboru szkoły dla swoich dzieci czy dojazdem do pracy. Dla nich dobrym rozwiązaniem będą mieszkania na Krzykach we Wrocławiu. Z jednej strony można znaleźć tu nieco zieleni, z drugiej zaś sama dzielnica uznawana jest przez mieszkańców za niezwykle przyjazną. Seniorzy poszukują bowiem miejsc, w których mogliby spokojnie wypocząć. Ważna jest dla nich również bliskość sklepów, aptek czy przychodni lekarskich. Dobrze, jeśli z dzielnicy można dojechać do centrum miasta. Niemniej jednak seniorzy stawiają przede wszystkim na spokój – nie chcą hałaśliwych imprez, nie interesuje ich widok zatłoczonych ulic. Co prawda seniorzy zazwyczaj nie mają nic przeciwko dzieciom, jednak typowe osiedla zamknięte nie będą dla nich najlepszym wyborem, ponieważ osiedlają się na nich głównie rodziny z małymi dziećmi. Ci zaś, którzy poszukują towarzystwa w swoim wieku, mogą wybierać nieco bardziej oddalone od miasta dzielnice, w których nie brakuje też ciszy i zieleni cenionych przez seniorów.