endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

firma
Porady

Czym się różni agencja brandingowa od reklamowej?

W dzisiejszych czasach spora część marketingu przeniosła się do internetu. To sprawiło, że uległy zmianie strategie, zakres podejmowanych działań, a w wielu przypadkach to, co dotychczas generowało korzyści, odchodzi już do lamusa. Firmy bardzo często zlecają promocję swoich usług lub produktów różnym, zewnętrznym agencjom. Chcąc zadbać o rozpoznawalność własnej marki, warto więc wiedzieć, jakie są ich rodzaje. Agencja brandingowa a agencja reklamowa – czym się różnią?

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Osoby nieobeznane ze światem marketingu nie zawsze wiedzą, jaka jest różnica między agencją brandingową a reklamową. Choć z pozoru profil ich działalności jest bardzo podobny, podejmują jednak inne działania.

Agencja brandingowa zajmuje się tworzeniem spójnego, wyróżniającego się wizerunku danej marki, czy to od dawna istniejącej na rynku, czy to dopiero stawiającej swoje pierwsze kroki w branży. Dzięki niej firma zyskuje oryginalne oblicze, które konsumenci kojarzą wyłącznie z nią. Praca takiej agencji obejmuje szeroki zakres działań i odbywa się w ramach ustalonego, kompleksowo zorganizowanego planu. Jest on długoterminowy, jednak przekłada się na trwałe efekty.

Podejmowane przez agencję brandingową działania to na przykład tworzenie oryginalnych nazw produktów oraz chwytliwych sloganów, promujących ofertę. W zakresie identyfikacji wizualnej powstają również elementy graficzne, takie jak logo czy opakowanie produktu, które wykorzystują specjalnie dobrane kolory, wzory, faktury oraz rodzaj czcionek. Wszystko to ma na celu wywołanie w odbiorcy określonego odczucia i utrwalenie w nim skojarzenia wyżej wymienionych cech z daną marką. W ramach rebrandingu taka agencja pomaga istniejącym firmom zmienić swoje oblicze na bardziej atrakcyjne i dostosowane do aktualnych warunków rynkowych.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych agencji brandingowych jest https://www.studiodn.eu/. To właśnie ta firma sprawiła, że wiele bardzo znanych polskich marek cieszy się tak dużą popularnością. Nierzadko atrakcyjność produktów, które spotykamy na sklepowych półkach, jest właśnie zasługą jej działań.

Kiedy warto skorzystać z usług agencji reklamowej?

Tłumacząc, czym zajmuje się agencja brandingowa a agencja reklamowa, należy zaznaczyć, że w zasadzie obu chodzi o ten sam efekt – wypromowanie klienta i sprawienie, by stał się bardziej rozpoznawalny.

Większość agencji reklamowych skupia się jednak zwłaszcza na działaniach w internecie, choć nie brakuje i takich, które zajmują się na przykład przygotowywaniem billboardów czy ulotek. Te pierwsze opierają swoje działania na pozycjonowaniem strony pod kątem wyszukiwarki, a ich głównym celem jest zwiększenie sprzedaży. Podejmowane przez agencje reklamowe aktywności to na przykład pisanie chwytliwych tekstów promujących produkt, usługę bądź samą firmę, zawierających tak zwane słowa kluczowe. Dzięki ich umieszczeniu w kreatywnym i oryginalnym tekście firma staje się bardziej widoczna w internecie, a użytkownicy poszukujący konkretnej oferty mogą ją łatwiej znaleźć. Będą to treści umieszczane na stronie internetowej, social mediach bądź w reklamach internetowych.

Agencja brandingowa a reklamowa – podstawowa różnica

Podstawową różnicą między agencją brandingową a agencją reklamową jest to, że ta pierwsza tworzy wizerunek danej marki, a druga go wykorzystuje. Wypracowane strategie marketingowe opierają się na tym, co firma już sobą reprezentuje, a więc żeby wszystkie podejmowane działania promocyjne mogły być skuteczne, agencja brandingowa musi wcześniej wykreować marce rozpoznawalną tożsamość.

Agencja brandingowa a reklamowa – obie są niezwykle ważnymi elementami marketingu. Jak zauważyliśmy wcześniej oba rodzaje agencji mają wspólny cel, a działania jednej opierają się na tym, co zrobiła wcześniej druga. Dlatego jeśli chcemy, by nasza firma dobrze prosperowała, warto skorzystać z usług ich obu. Tylko wówczas możemy cieszyć się naprawdę dobrą rozpoznawalnością, która przełoży się na imponujące zyski.