endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

terapia
Porady

PTSD – jak leczyć?

PTSD, czyli zespół stresu pourazowego to zaburzenie, które powstaje w wyniku przeżycia silnego stresu i zwykle znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może się objawiać wzmożonym lękiem, depresją, problemami ze snem, agresją, a nawet samookaleczeniem. Dlatego warto wiedzieć, jak można skutecznie leczyć to zaburzenie i gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby.

PTSD – jak leczyć ten zespół?

Zespół stresu pourazowego to odrębna jednostka chorobowa sklasyfikowana w ICD-10, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. A jak leczyć PTSD? Zaburzenie to od dawna jest wnikliwie badane przez naukowców z różnych dziedzin, a obecnie pacjentom proponowane są dwie podstawowe metody leczenia w postaci farmakoterapii i psychoterapii. Przy czym decyzję o tym, która z metod oraz w jakiej kolejności zostanie zastosowana, powinien każdorazowo podjąć lekarz prowadzący. Gdy objawy nie są nasilone i nie zagrażają zdrowiu lub życiu pacjenta, można skupić się na samej psychoterapii. Jednak w ostrzejszych przypadkach farmakoterapia będzie niezbędna, by umożliwić choremu powrót do zdrowia.

Leczenie PTSD przy pomocy farmakoterapii

Zespół stresu pourazowego powstaje w wyniku nastąpienia traumatycznych zdarzeń typu gwałt, napaść fizyczna, wypadek samochodowy, wojna, klęska żywiołowa lub atak terrorystyczny. Co ważne, objawy mogą pojawić się nawet po 6 miesiącach od momentu przeżycia traumy. Jak leczyć PTSD, by szybko uzyskać korzystne rezultaty?

W procesie powrotu do pełnego zdrowia kluczowa może być właściwie dobrana farmakoterapia, najczęściej polegająca na przyjmowaniu leków antydepresyjnych z grupy SSRI. Są to preparaty, dzięki którym pacjent będzie mógł poradzić sobie z silnym lękiem i stanami depresyjnymi. Może się jednak okazać, że farmakoterapia nie będzie skuteczna, gdy na przykład organizm pacjenta nie zareaguje odpowiednio na podane leki. W takim wypadku warto skupić się odbudowie poczucia bezpieczeństwa osoby dotkniętej PTSD i naprawieniu jej relacji rodzinnych. 

Rola psychoterapii w leczeniu PTSD

Obecnie rekomendowaną formą terapii PTSD jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, czyli nurt, który kładzie duży nacisk na zmianę sposobu postrzegania poszczególnych wydarzeń. W trakcie takiego leczenia wykwalifikowany terapeuta pomoże pacjentowi nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz spróbuje zmienić jego schematy myślowe na bardziej konstruktywne.

Terapia PTSD może potrwać od trzech miesięcy do nawet paru lat w zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Ważne, by terapeuta potrafił nawiązać pozytywną więź z osobą dotkniętą tym zespołem, dzięki czemu łatwiej do niej dotrze, a chory będzie chętniej brał aktywny udział w psychoterapii.

PTSD – jak pomóc osobie borykającej się z tym zespołem?

Zespół stresu pourazowego często powoduje u pacjentów apatię i wycofanie z życia społecznego oraz zawodowego. Wówczas rodzina nie wie, jak się zachować, aby wesprzeć chorego w powrocie do pełnego zdrowia. Dlatego to ważne, by mieć świadomość, jak pomóc osobie z PTSD i kiedy warto skonsultować się ze specjalistą.

Przede wszystkim rodzina nie powinna bagatelizować problemu, ponieważ wówczas chory zamknie się w sobie. Dobrym pomysłem będzie aktywny udział najbliższych krewnych w terapii tak, aby mogli lepiej zrozumieć, oswoić się z tą trudną dla wszystkich sytuacją. Jest to również ważne z tego względu, że czasem rodzina nie potrafi pogodzić się z krzywdą, jaka przydarzyła się osobie dotkniętej PTSD, a taka postawa może również negatywnie wpłynąć na chorego. Przepracowanie wszystkich negatywnych emocji oraz zaakceptowanie tego, co się stało, będzie pierwszym krokiem do naprawienia i umocnienia relacji rodzinnych.

 

W leczeniu PTSD istotną rolę odgrywają również upływający czas i akceptacja ze strony otoczenia. Jeśli osoba cierpiąca na zespół stresu pourazowego będzie czuła, że ma wsparcie wśród znajomych, współpracowników lub grupy rówieśniczej, to szybciej upora się z nadmiarem negatywnych emocji. Ponadto to ważne, by po zauważeniu pierwszych objawów PTSD od razu zgłosić się do dobrego terapeuty, który zaproponuje bezpieczną metodę leczenia.