endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Porady

Jakie trudności ma przed sobą mały przedsiębiorca?

Prowadzenie małej firmy w Polsce to niełatwe zadanie. Nieustannie zmieniające się przepisy oraz rosnące koszty funkcjonowania znacząco utrudniają działanie na własny rachunek. Przed podjęciem decyzji o otwarciu biznesu, warto dowiedzieć się, z jakimi trudnościami zwykle zmagają się mali przedsiębiorcy.

Walka konkurencyjna z innymi firmami

Punktem wyjścia do rozpoczęcia działalności gospodarczej jest znalezienie pomysłu na biznes. Niestety w warunkach dużej konkurencyjności odszukanie niszy rynkowej, którą można wypełnić, nie jest zadaniem łatwym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynku działają już firmy, które oferują podobne produkty bądź usługi. Prowadzenie walki konkurencyjnej z doświadczonymi podmiotami, a także dużymi korporacjami nie jest łatwe. Żeby odnieść sukces, trzeba wyróżnić się spośród innych firm i poświęcić dużo uwagi na działania marketingowe. Małe firmy, które wyróżniają się jakością wytwarzanych produktów i świadczonych usług, powinny zadbać o to, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy klientów. Można to zrobić, umieszczając dane własnej firmy w bazie www.direkt24.biz, skupiającej wyłącznie rzetelnych fachowców i przedsiębiorców.

Pozyskiwanie środków na rozwój

Powszechną barierą uniemożliwiającą szybki rozwój małych firm jest bardzo często niedobór kapitału. Przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku od niedawna lub mają niewielkie przychody, nie zawsze są w stanie uzyskać kredyt inwestycyjny w banku. Dodatkowo rosnące stopy procentowe sprawiają, że zaciąganie takich zobowiązań przestało być opłacalne. Alternatywnym sposobem na rozwiązanie tego rodzaju trudności jest pozyskiwanie dotacji unijnych. Największe szanse na dofinansowanie mają przedsiębiorstwa oferujące innowacyjne rozwiązania. Środki przyznawane są także na informatyzację firmy, szkolenia pracowników, a także na projekty związane z ekologią. Mali przedsiębiorcy, którzy często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, powinni rozważyć skorzystanie z usług firmy faktoringowej. Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową i uniknąć sytuacji, w której środki finansowe są zamrożone.

Zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników

Prowadzenie małego przedsiębiorstwa, które będzie wyróżniać się jakością wytwarzanych produktów lub świadczonych usług wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Niestety znalezienie dobrych fachowców na rynku pracy nie jest łatwe. Specjaliści z dużym doświadczeniem są często zatrudniani przez większe przedsiębiorstwa, które mogą zaoferować wyższe wynagrodzenia. Małe firmy, które pragną znaleźć i utrzymać dobrych pracowników powinny zadbać o uczciwość, dobre warunki pracy i przyjazną atmosferę. Część fachowców przedkłada te wartości ponad zarobki. Żeby firma mogła się rozwijać, trzeba dbać o rozwój zatrudnionej kadry. Regularne szkolenia to dobry sposób na zwiększenie lojalności pracowników i ich przywiązanie do firmy. Pomimo tego, że prowadzenie małego biznesu w Polsce nie jest łatwe, przy odrobinie szczęścia może dać wiele satysfakcji i ponadprzeciętne zarobki.