endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

druk
Porady

Druk cyfrowy czy offsetowy?

W temacie działań marketingowych i druku pojawia się pytanie – druk cyfrowy czy offsetowy? Oba typy druku mają swoje właściwości i nadają się do innych sytuacji. Co prawda każda drukarnia w Malborku pomoże z podjęciem decyzji, jednak warto najpierw dowiedzieć się, jakie są oba rodzaje druku.

Druk cyfrowy – co to?

Druk cyfrowy wykonuje się poprzez naświetlanie wałka z warstwą fotoprzewodzącą. Efekt mający pojawić na papierze jest uzyskiwany z przesyłanego pliku w formacie np. pdf z komputera. Dzięki temu projekt do wydrukowania można przesłać mejlem i szybko zlecić wydruk np. ulotek, wizytówek w małej ilości. Ponadto można drukować nakład, który będzie różnił się od siebie i zawierał różne dane. Występuje możliwość edycji elementów tekstowych bądź graficznych w trakcie druku. Druk cyfrowy może zostać uszlachetniony, więc wpłynie to na trwałość uzyskanego wydruku. Obejmuje jednak mały format papieru. Jakość też nie będzie tak wysoka jak w druku offsetowym, jednak nadal precyzyjnie oferuje odtwarzanie projektu w dobrej jakości i oferuje dużą ilość kolorów, odcieni, chociaż jest ograniczona do możliwości trybu CMYK.

Druk offsetowy co to?

Stosowany w przypadku większych nakładów druk płaski, gdzie wykorzystuje się matrycę z aluminium. Przeprowadza się go trybie rolowym do wydruku prasy lub arkuszowym do druku plakatów, katalogów. Efekt pojawia się na wybranym wcześniej podłożu. Natomiast dostępnych jest wiele powierzchni, gdzie można przeprowadzić druk offsetowy i wykorzystuje się go przy druku na nie tylko papierze, ale też na kartonach, tworzywach sztucznych. Umożliwia w jednym przelocie wydruk dwustronny. Jest także wydajny, więc jest w stanie szybko wydrukować setki egzemplarzy np. gazet. Oferuje znacznie większą ilość dostępnych kolorów przy wydruku od druku cyfrowego, zatem nadaje się do zaawansowanych projektów. Wykorzystuje się specjalistyczne farby. Rozdzielczość wynosi nawet 4800 dpi, co jednak nie wiąże się z ceną na granicy opłacalności, ponieważ druk offsetowy jest relatywnie niedrogi przy zaplanowanym masowym wydruku. Jego wadą jest trudniejsze przygotowanie się do drukowania i nie robi się tego „od ręki”.

Druk offsetowy czy cyfrowy?

Gdy liczy się jakość, a projekt jest w pełni zaplanowany i będzie wykonywany w wydruku ciągły w dużych nakładach, wówczas druk offsetowy spisze się lepiej. Natomiast jeśli jakość jest mniej ważna, może wystąpić potrzeba dokonania modyfikacji i mamy ograniczony budżet oraz nie potrzebujemy dużego nakładu, wówczas druk cyfrowy spisze się lepiej. Wobec decyzji druk cyfrowy a druk offsetowy najistotniejszy jest planowany nakład. Przy około 200 wydrukach ten drugi jest zazwyczaj opłacalniejszy. Nie zawsze jednak samodzielne podjęcie decyzji będzie łatwe, gdy nie ma się doświadczenia. Liczy się także zastosowana gramatatura papieru, czyli jego grubość. Wpłynie to na żywotność i jakość papieru, który nie będzie przebijał się na drugą stronę. Drukarnia w Malborku pomoże w podjęciu decyzji i przeprowadzi profesjonalnie proces wydruku.