endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

rolnik
Porady

Co opłaca się uprawiać?

Wiele osób zastanawia się, co najbardziej opłaca się uprawiać. Co ciekawe, spora grupa myśli, że opłacalne warzywa to te, które są tanie w uprawie, a ich cena w sklepie stale utrzymuje się na podobnym, niskim poziomie. Teza ta jest dość śmiała, a w praktyce może zaskoczyć zarówno rolników, jak i konsumentów. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że rynek za sprawą pandemii oraz szalejącej inflacji nieco uległ zmianie. Warto jednak wiedzieć, że nie zmieniły się pewne upodobania i przyzwyczajenia konsumentów. To właśnie one przede wszystkim decydują o tym, co w Polsce opłaca się uprawiać.

Co się opłaca uprawiać w rolnictwie? Ziemniaki!

Do opłacalnych warzyw do uprawy w Polsce możemy zaliczyć zwłaszcza te, które są najczęściej wybierane przez konsumentów. Co prawda, upodobania mogły nieco zmienić się w tej kwestii za sprawą pandemii, kiedy ograniczona była możliwość wybierania się na częste zakupy. Z tego powodu klienci chętniej wybierali produkty trwalsze, rezygnując z tych, które nieco szybciej stawały się nieświeże. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim pomidory, na których miejsce wybierano częściej przetwory wykonane z tego popularnego warzywa.

Popularnym i trafnym wyborem były wówczas ziemniaki stanowiące warzywo lubiane niemal przez każdego. Są nie tylko trwałe, ale stanowią też doskonałą bazę najróżniejszych potraw. Jak przedstawiają różne badania, w tym te przeprowadzone na potrzeby kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” produkt ten jest lubiany przez aż 80% Polaków. Natomiast inne badania wskazują, że nasi rodacy zjadają nawet do 35 kilogramów warzywa na osobę w ciągu roku. To ilość, która zdecydowanie robi wrażenie, dlatego uważa się, że to opłacalny gatunek do uprawy.

Co opłaca się uprawiać? Najlepsze odmiany ziemniaków do hodowli

Jak wspomnieliśmy w powyższym akapicie, opłacalnymi warzywami do uprawy są ziemniaki ze względu na ich popularność i trwałość. Teraz zostało jedynie ustalenie, na jakie odmiany najlepiej postawić w hodowli. Nie będzie zaskoczeniem, że wybrany typ powinien mieć smak i kolor, który najbardziej odpowiada upodobaniom konsumentów.

Oczywiste jest, że bardziej opłacalne warzywa to te, które są nie tylko łatwe w uprawie, ale też odporne na choroby. Wśród ziemniaków, jakie możemy śmiało zaliczyć do tego grona, z pewnością należy wymienić Catania. To właśnie one wypełniły zapotrzebowanie na jasne odmiany. Są szczególnie pożądane przykładowo na wschodzie Polski. Właśnie tam przez długi czas dostępna była jedna biała odmiana, czyli Irys.

Opłacalne w uprawie ziemniaki są też łatwe w przechowywaniu. Z kolei ich skórka nie sprawia większych problemów podczas mycia, dlatego prezentują się nienagannie na sklepowych półkach. Właśnie powyższe czynniki powinniśmy brać pod uwagę, gdy kalkulujemy, które warzywa są opłacalne w uprawie.

Co w Polsce opłaca się uprawiać? Polacy uwielbiają bób!

Bób co roku notuje rekordowe ceny rolnicze w sprzedaży hurtowej, co oczywiście przekłada się na kwoty prezentowane na sklepowych półkach. Pandemia oraz inne czynniki gospodarcze odcisnęły w tym sektorze znaczące piętno. Oczywiście największe szkody w tej kwestii poczyniła susza, która jest zmorą nie tylko polskich rolników, ale także hodowców na całym świecie.

Co więcej, podaż bobu jest dość niska, stąd właśnie wywindowane ceny do nierzadko absurdalnego poziomu. Szczególnie na początku sezonu, kiedy to w sklepach za to warzywo przyjdzie nam zapłacić nawet 50 zł za kilogram. Co ciekawe, nie sprawia to, że uprawa bobu przestaje być opłacalna. Jak się okazało rolnicy, którzy zdecydowali się hodować to warzywo, mogli nie tylko spać spokojnie, ale też zarobili zadowalającą kwotę.

Powód opłacalności bobu jest zgoła inny niż w przypadku ziemniaków, które stanowią składową codziennego jadłospisu wielu Polaków. To warzywo sezonowe, które jest przez wiele osób uwielbiane. Z tego względu konsumenci często gotowi są zapłacić za nie dość spore sumy. Szczególnie zważając na fakt, że sezon na tę roślinę strączkową dość szybko przemija.