endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

biznesmen
Porady

Na co zwrócić uwagę zakładając własny biznes?

Własny biznes to często doskonały sposób na ucieczkę od pracy na etacie. Niemniej jednak do założenia i prowadzenia firmy trzeba się odpowiednio przygotować, aby móc swobodnie wejść w świat biznesu. Na co zwrócić uwagę, zakładając własną działalność?

Dobrze przemyślany biznesplan

Własna działalność gospodarcza zazwyczaj rozpoczyna się od pomysłu. Aby wprowadzić go w życie, trzeba posiadać odpowiednią koncepcję oraz środki finansowe. Dobrze jest więc sporządzić biznesplan, który pomoże wszystkie te kwestie usystematyzować. Pełny biznesplan zawiera w sobie kwestie dotyczące badań rynkowych, określa potencjalne przychody oraz koszty związane z prowadzeniem działalności w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Pozwala więc wstępnie ocenić, czy nowe zajęcie okaże się rentowne, a w efekcie opłacalne.

Sporządzenie biznesplanu to także doskonały trening dla początkującego przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu może pozyskać większą wiedzę na temat finansów, specyfiki rynku, na którym zamierza działać oraz przychodów i kosztów, jakie generuje firma.

Wybór odpowiedniej formy prawnej i opodatkowania

Każdy przedsiębiorca musi założyć własną działalność. Wyjątkiem jest sytuacja, w której prowadzi tak zwaną działalność nierejestrowaną, jednak na dłuższą metę nie jest ona opłacalna, chociażby ze względu na limit miesięcznych zarobków. Bardzo istotną kwestię stanowi wybór formy prawnej, w jakiej prowadzona będzie własna działalność.

Najczęściej początkujący przedsiębiorcy wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, która zakłada nierozerwalność majątku firmy z majątkiem własnym przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że za ewentualne długi przedsiębiorca odpowiada całym posiadanym majątkiem. Z drugiej strony, działalność jednoosobowa nie zmienia wiele w statusie osoby fizycznej, bowiem jej właściciel w dalszym ciągu traktowany jest jak konsument.

Formą prawną działalności może być też spółka osobowa bądź spółka prawa handlowego. W drugim przypadku następuje całkowite rozdzielenie majątku przedsiębiorcy i spółki. Jednak założenie działalności w tej formie niesie za sobą pewne obostrzenia, na przykład niemożność skorzystania z preferencyjnych warunków ZUS.

Dla przedsiębiorców bardzo ważna jest także forma opodatkowania podatkiem dochodowym. Mogą zdecydować się na kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek na zasadach ogólnych bądź podatek liniowy. Właściciele firm muszą także zastanowić się, czy chcą być czynnymi podatnikami podatku VAT. Czasami nie mają innej możliwości, co wynika na przykład z charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. W innych przypadkach warto rozważyć, czy opłaca się być VAT-owcem.

Księgowa dla spółki – jak wybrać odpowiednią osobę?

Bardzo istotny aspekt stanowi wybór podmiotu, który poprowadzi księgowość dla spółek. Oczywiście, rachunkowość można też prowadzić we własnym zakresie, jednak jest to ryzykowne, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca nie posiada odpowiedniej wiedzy z zakresu podatków i finansów. Księgowość dla spółek może poprowadzić dobre biuro rachunkowe, które specjalizuje się w obsłudze podmiotów działających w podobnej branży.

Co istotne, współpracę z biurem rachunkowym można rozpocząć jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej. Księgowa dla spółki pomoże dobrać formę opodatkowania, podpowie w kwestii podatku VAT oraz w innych istotnych dla przedsiębiorcy sprawach, związanych na przykład z podatkami. Dobre biuro rachunkowe przejmie również opiekę nad rozliczeniami z ZUS, których każdy przedsiębiorca zobowiązany jest dokonywać.

Warto mieć na uwadze, że doświadczony księgowy jest w stanie pomóc na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym to bardzo opłacalne rozwiązanie pod kątem finansowym. Jest również w pełni bezpieczna – przedsiębiorca nie musi martwić się o to, że jakiekolwiek kwestie związane z podatkami czy rozliczeniami ZUS zostaną dopełnione błędnie bądź nie zostaną dopełnione we właściwym czasie.