endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

jajniki
Porady

Jak wykryć nowotwór jajnika?

Nowotwór jajnika jest często nazywany cichym zabójcą. Może mieć on podłoże genetyczne. Czym jest? Jak wykryć raka jajnika? Co można zrobić, żeby się przed nim ustrzec? Czy są badania genetyczne na raka jajnika?

Jak objawia się rak jajnika?

 

Wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium jest dość trudne. Jego symptomy często są mylone z innymi dolegliwościami. Dlatego też rzadko wykrywa się raka jajnika we wczesnym stadium, a przy tej chorobie im wcześniej, tym większa szansa na wyzdrowienie. Jak objawia się rak jajnika? W początkowej fazie często pojawiają się bóle miednicy oraz brzucha. Zwiększa się obwód brzucha i już po niewielkiej ilości jedzenia odczuwa się sytość. Do początkowych objawów należy także zmiana w częstotliwości oddawania moczu. Parcie na mocz występuje także w związku z powiększaniem się guza.

W związku z tym, że początkowa faza raka jajnika jest trudna do wykrycia, nazywa się go cichym zabójcą. Późniejsze symptomy choroby to zaparcia, wzdęcia oraz bóle w podbrzuszu. U dużej liczby chorych występuje wodobrzusze, która skłania kobiety do udania się do lekarza. Niekiedy pojawia się nerwoból rwy kulszowej, pachwinowej oraz ud. Jest to związane z zajęciem splotu nerwowego. Czasami występuje nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Przy zaawansowanej chorobie pojawiają się jeszcze trudności w oddawaniu stolca, nietolerancje pokarmowe, niestrawność, wymioty, a także brak łaknienia. W bardzo zaawansowanej formie raka jajnika niekiedy występują ataki bólów w miednicy. Zdarza się, że towarzyszą im wymioty.

Badania genetyczne na raka jajnika

Jak rozpoznać raka jajnika? Jakie badania na raka jajnika można wykonać, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę? W celu sprawdzenia, czy dana osoba jest w większym stopniu narażona na raka jajnika, można zrobić badanie genetyczne. Badania genetyczne na raka wykonuje się, aby sprawdzić, czy pomimo niewykazywania objawów choroby nowotworowej posiada się mutację do rozwoju tej choroby. Dzięki testom można wykryć uszkodzenia w określonym genie. Jeśli chodzi o raka jajnika i raka piersi mówi się zazwyczaj o genach BRCA1 i BRCA2. Każdy posiada w sobie te geny, ale nie u każdego występują w nich zmiany, które wpływają na rozwój choroby nowotworowej. Niektóre z tych zmian są też niegroźne. 

Rak jajnika – jakie badania można jeszcze wykonać?

Poza badaniem genetycznym potwierdzającym mutację genów w organizmie są jeszcze badania, które w inny sposób potwierdzają obecność raka jajnika w organizmie kobiety. Jednym z takich badań jest badanie ginekologiczne dwuręczne przez pochwę i odbytnicę. Kolejnym może być badanie ultrasonograficzne. Badanie to wykonuje się na dwa sposoby. Może być ultrasonografia brzuszna albo ultrasonografia pochwy. USG nie tylko wykrywa guzy, ale także dzięki niej można określić ich wielkość. Dzięki USG można także dowiedzieć się, jak bardzo zaawansowany jest proces nowotworowy. Jakie badania przy raku jajnika jeszcze można wykonać? Kolejnym badaniem, które jest przydatne w wykrywaniu i diagnozowaniu raka jajnika, może być tomografia komputerowa. Jej alternatywą jest rezonans magnetyczny. Zdarza się, że są one wykorzystywane jako badania uzupełniające po zrobieniu USG. Jeżeli w przebiegu choroby pojawia się wodobrzusze, zaleca się zrobienie punkcji jamy otrzewnowej, w trakcie której pobiera się płyn na cytologię. Kolejnym badaniem może być sprawdzenie markerów nowotworowych z surowicy krwi. W większości przypadków raka jajnika marker CA 125 jest podwyższony. Trzeba jednak pamiętać, że przy podwyższeniu tego markera należy zrobić także inne testy dla pewności. Marker ten zwiększa się także w przypadku kilku innych schorzeń. Mogą to być dla przykładu stan zapalny w okolicach jamy brzusznej czy mięśniaki macicy. 

Rak jajnika – czynniki ryzyka

Jest kilka czynników, które zwiększają możliwość zachorowania na raka jajnika. Są to czynniki genetyczne, które dotyczą mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Do pozostałych należą: stymulacja owulacji, masa ciała przewyższająca normę, endometrioza, niepłodność oraz nieposiadanie dzieci. Większe ryzyko zachorowalności na raka jajnika spowodowane jest także paleniem papierosów. Czy można mieć pewność, że się nie zachoruje na raka jajnika? Nie. Ale można zrobić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko. Na pewno warto zrobić badania genetyczne, a także prowadzić zdrowy tryb życia.