endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

stal nierdzewna
Porady

Stal 316l – co to jest?

Nieważne czy jesteś producentem rurociągów, czy zwykłym majsterkowiczem. Każdy poszukuje produktów najlepszej jakości. Takich, które wytrzymają lata pracy i są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Takimi właściwościami, a także wieloma innymi odznacza się stal nierdzewna 316 l, znana również jako 1.4404. 

Stal 316 l co to jest? 

Jest to rodzaj stali, który znany jest jako najpowszechniej stosowana stal nierdzewna. Swoje zastosowanie znajduje w niemal każdej dziedzinie produkcji, a dzięki swoim właściwościom uznawana jest za jedną z najlepszych dostępnych stali nierdzewnych. 

Stal nierdzewna 316 l skład chemiczny

Najważniejszymi elementami wchodzącymi w skład chemiczny stali nierdzewnej 316 l jest oczywiście żelazo oraz chrom i nikiel. To właśnie dzięki tym dwóm ostatnim pierwiastkom, stal ta zawdzięcza swoje właściwości antykorozyjne. W reakcji chemicznej zachodzącej z tlenem tworzą one również niewidoczną powłokę, która zabezpiecza stal przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku wystąpienia jednak takiego uszkodzenia ponownie zachodzi reakcja z tlenem, aby odbudować powłokę.

Właściwości stali nierdzewnej 316 l

Stal nierdzewna 316 l jest dzięki swoim właściwością hipoalergicznym oraz antykorozyjnym jest jedną z najczęściej stosowanych stali. Dodatkowo charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem (przypomina srebro i posiada lśniący połysk). Warto jednak zaznaczyć, iż stal tego rodzaju posiada wadę. Mianowice nie jest ona odporna na wodę morską, a co za tym idzie, nie może być wykorzystywana nigdzie tam, gdzie na taki kontakt mogłaby być narażona. 

Jest to stal o zwiększonej odporności na korozję, niż inne stale nierdzewne, a także można ją stosować w wyższych temperaturach. Nie posiada także właściwości magnetycznych. Można ją giąć i ciąć, a skład chemiczny powoduje, że jest odporna na uszkodzenia chemiczne. Na powierzchni pojawia się bowiem niewidoczna warstwa, która po uszkodzeniu samoczynnie się regeneruje.

Zastosowanie 

Stal 316 l ze względu na swoje specyficzne właściwości oraz skład chemiczny wyróżnia się pod względem wytrzymałości i bezpieczeństwa dla zdrowia od innych stali nierdzewnych. Dlatego też jest to najczęściej wykorzystywana stal na wielu płaszczyznach działalności produkcyjnej. Do najpowszechniejszych rodzajów działalności, gdzie znajduje swoje zastosowanie należą:

– przemysł chemiczny,- przemysł włókienniczy,- przemysł papierniczy, – przemysł spożywczy,- przemysł sanitarny.

Aby zwiększyć świadomość, jak szerokie zastosowanie ma ta stal, poniżej znajdują się przykłady wykorzystania w produkcji:

– zegarki i ogólnie pojęta biżuteria,- rury,- narzędzia chirurgiczne,- sztućce oraz garnki czy roboty kuchenne.

Bezpieczeństwo czy zagrożenie dla zdrowia?

Stal nierdzewna omawianego typu jest wykorzystywana w ogólnym pojęciu chirurgii. Stąd też często pada pytanie – czy jest ona bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, czy może jednak jest zagrożeniem?

Badania wykazują, że taka stal wykazuje właściwości hipoalergiczne, a więc szanse na nieprawidłową reakcję organizmu przy zetknięciu z nią są niewielkie. Jedyną substancją, jaka może szkodzić człowiekowi przy nadmiernym kontakcie, a jest częścią tej stali jest nikiel. Jednak stal nierdzewna 316l wydziela na tyle znikome ilości niklu, że nie jest ona w żadnym stopniu zagrożeniem dla zdrowia.

Stal nierdzewna 316 l opinie

Ten rodzaj stali nierdzewnej posiada przede wszystkim pozytywne opinie, które odzwierciedlają jej szerokie zastosowanie. Specyficzne właściwości wpływają na jej długie życie i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Antyalergiczne właściwości również są powodem pozytywnych opinii. Z racji tego, że nie zawiera metali ciężkich, może być używana przez osoby cierpiące na alergię.

Stal nierdzewna 316 l cena

Kupujący najczęściej poszukują blachy z nierdzewnej stali tego rodzaju. Taka blacha w zależności od swojej grubości, a także wagi może być różnie wyceniana. Jednak najpowszechniejszym przedziałem, jaki można znaleźć, jest cena w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za jeden kilogram.