endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

wesele
Porady

Ile alkoholu na wesele kupić?

Kupno alkoholu na polskie wesele nie jest łatwym zadaniem. Większość Polaków często pije duże ilości wódki, która nazywana jest „polską wodą” lub „polską krwią”. To prawda, że wódka jest najpopularniejszym napojem w Polsce, ale wiele osób pije również piwo i wino. Jeśli chcesz mieć pewność, że wystarczy alkoholu dla Twoich gości, a przy tym nie rozbijesz banku, warto skorzystać z kilku wskazówek.

Ile alkoholu kupić na wesele?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, ile alkoholu kupić na przyjęcie weselne, należy rozważyć naturę przyjęcia lub liczbę oraz rodzaj gości. W Polsce mamy przyjęty kurs alkoholi na przyjęcie: 0,5 litra wódki na osobę i 0,7 litra wina na osobę. Aby określić ilość alkoholu potrzebną na Twoim weselu, skorzystaj z listy gości, na której znajdą się potwierdzeni goście oraz osoby, które nie są pewne, czy będą mogły wziąć udział w imprezie. Spodziewaj się, że około 20% z tych gości nie pojawi się w dniu ślubu. Może się to wydawać mało prawdopodobne, ale warto na tej podstawie dokonać zakupu alkoholu. Dopiero na późniejszym etapie planowania możesz wiedzieć, ilu kelnerów będzie potrzebnych w godzinach szczytu, dlatego warto rozważyć zakup kilku dodatkowych butelek. Na tym etapie można też podzielić gości na tych, którzy piją wódkę, i tych, którzy piją wino lub inne trunki.

Najlepszym sposobem jest sporządzenie listy osób, które na pewno nie sięgną po napoje alkoholowe lub w ogóle powstrzymają się od picia. Ilość i rodzaj alkoholu oraz międzynarodowe pochodzenie gości również mają znaczenie, gdy planujecie wesele międzynarodowe. Na przykład, jeśli zapraszacie wielu gości z Francji lub Hiszpanii, przygotujcie więcej wina (oprócz wódki). Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że na weselu musi być alkohol. Jednakże to, jaka ilość alkoholu i jaki rodzaj alkoholu będzie odpowiedni dla Państwa uroczystości, zależy od Państwa preferencji. W przypadku tradycyjnego polskiego obiadu należy przyjmować większą ilość wódki, a przy niewielkim weselu we dwoje mniejszą. Jeśli planujecie luksusowe lub królewskie połączenie, piwo może nie pasować. Jeśli już wiesz, jak duża ilość gości będzie na weselu, to zacznij szukać najlepszych ofert hurtowni alkoholi na wesele.

Ile alkoholu na osobę na wesele kupić?

 Obowiązkowe napoje alkoholowe, które mogą stanowić dobre uzupełnienie podczas uroczystości w przeliczeniu na osobę to:

– Wódka 0,4-0,5 litra na osobę

– Wino 0,5 litra – 1 butelka na osobę Prosecco / Spumante 0,4-0,7 litra na osobę

– Piwo 1 litr na osobę

– Likiery 0,2-0,3 litra na osobę

– Whisky/Cognac 0,2-0,3 litra na osobę

Aby mieć pewność, że wystarczy alkoholu na wesele, należy obliczyć ilość alkoholu, jaką trzeba kupić. Obliczenie ilości alkoholu zależy od miejsca, w którym odbywa się przyjęcie: na 100 gości może przypadać 25 butelek. Z reguły jedna butelka wina to 6 kieliszków, jeden litr piwa to 5 kieliszków, a jedna butelka szampana lub wina musującego to 10 kieliszków, a to wszystko przeliczając na 40% wódki. Należy również wziąć pod uwagę, że niektórzy piją więcej, a inni mniej, ale wszyscy oczekują, że zostaną obsłużeni w równym stopniu. Te wskazówki pomogą Ci obliczyć ile alkoholu na wesele kupić.

Co jeśli zostanie alkohol po weselu?

„Dobra kobieta to najlepszy prezent w życiu”. To samo można powiedzieć o alkoholu, nic więc dziwnego, że wielu nowożeńców kupuje alkohol razem ze swoim partnerem. W końcu „lepiej, żeby został karton wódki, niż żeby zabrakło jednej butelki”. Nawet jeśli każdy gospodarz nie chce, by jego gościom zabrakło czegokolwiek, a zwłaszcza tak ważnej pozycji w menu. Ma to sens, bo z pewnością każdy gospodarz przyjęcia nie chce, aby jego gościom zabrakło czegokolwiek, a zwłaszcza tak ważnej pozycji w weselnym menu, niemniej, jednak jeśli nie chcecie zamrażać pieniędzy na dłuższy czas po weselu, zapytajcie przed zakupem, czy możecie zwrócić nieotwarte butelki po przyjęciu; inną opcją jest odsprzedaż alkoholu (np. znajomym planującym wesele itp.).

Czy jest to problem, aby przeliczyć proporcje alkoholu dla większej ilości uczestników wesela? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę kilka faktów. Pamiętaj, że im więcej osób będzie zachowywało się zgodnie z prawidłami, czyli nie nadużywało alkoholu, tym mniej musisz go przedzielić na każdą butelkę.