endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Dom i ogród

Montaż rolet zewnętrznych

Decyzję o montażu rolet zewnętrznych podjąć warto już na etapie budowy domu, bądź przy okazji kompleksowej wymiany okien. Sprawi to, że jako inwestor zyskasz więcej możliwości wyboru odpowiedniej dla siebie przysłony na okna. Warto byś wiedział, że w zależności od wybranego modelu roleta spełnia nie tylko funkcję ochronną, lecz także termoizolacyjną i akustyczną. Jak więc zabrać się za montaż rolet zewnętrznych w budynku? Sprawdź!

Montowanie rolet zewnętrznych na oknach budynku

Prace rozpocząć należy od przygotowania otworu okiennego. Musisz dokładnie zmierzyć jego rozmiar, a także sprawdzić, z jakim podłożem masz do czynienia. Będzie to pomocne przy wyborze elementów mocujących. Dodatkowo zwróć uwagę, jaką roletę wybrałeś do swojego domu – montowanie rolet zewnętrznych elewacyjnych powinno odbywać się przy pomocy kołków rozporowych, z kolei modele podtynkowe lub nadstawne przyczepia się do podłoża odpowiednimi wkrętami.

Przystąpienie do prac montażowych

Pierwszy krok montażu uzależniony jest od wybranej przez Ciebie rolety. W przypadku modeli naokiennych musisz najpierw przytwierdzić profil adaptacyjny na ramie okna. Później zajmij się montażem prowadnic – te powinny być przyczepione do ramy okna lub do ściany. Następny etap pracy zależy od modelu Twojej rolety. Jeśli jest to wersja naokienna, przyczep skrzynkę rolety do ramy okna. W przypadku modeli elewacyjnych lub do zabudowy skrzynkę umieść na prowadnicy, przez specjalny otwór przełóż linkę, a jej przelotkę przyczep do podłoża. Później zajmij się montażem nawijarki linki w środku budynku.
To jednak nie koniec – montaż rolet zewnętrznych wymaga, by na przygotowanym otworze okiennym zainstalować okno z przyczepioną do niego roletą. Na tym etapie prac trzeba także zadbać, by elektryczny model rolety podłączyć do źródła prądu. Tylko dzięki temu będziesz mógł nią sterować zdalnie. Jeśli upewniłeś się, że wszystkie elementy zostały stabilnie przymocowane do otworu okiennego, przejdź do testów. Sprawdź, czy blokada rolety działa prawidłowo, próbując podnieść osłonę od zewnątrz.

Jak uniknąć nieprawidłowego montażu rolet?

Inwestorzy decydujący się na rolety zewnętrzne zwykle zlecają montaż podwykonawcom. Jednakże przy elementarnej wiedzy na temat prac budowlanych, instalacji zasłon można podjąć się samodzielnie. Pamiętaj jednak, by unikać błędów, jakie najczęściej popełniane są podczas prac montażowych. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie wykonanie otworu na linkę sterującą. Nie może być w nim ostrych krawędzi, które podczas ruchu rolety zużywałyby się szybciej, niż przewidział to producent. Zadbaj też o odpowiednie wypoziomowanie skrzynki rolety, żeby ograniczyć ryzyko powstawania szczelin przy ruchu pancerza. Pamiętaj także o izolacji – między prowadnicami a elewacją powinieneś umieścić odpowiednie uszczelnienie, które zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do przewodu sterującego. W przeciwnym razie może dojść m.in. do osłabienia linki lub do zwarcia instalacji w roletach elektrycznych, czego skutki będą trudne w usunięciu.