endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

moda
Porady

Alexander McQueen – szokująca legenda

Według wielu był artystą nietuzinkowym, buntownikiem i krawieckim mistrzem. Wizje brytyjskiego projektanta mody Alexandra McQueena wciąż fascynują, natomiast jego legenda nie ma następcy. Kim był Lee Alexander McQueen?

Lee Alexander McQueen

Lee Alexander McQueen był brytyjskim projektantem mody, który był znany z taktyki szokowej oraz ze swoich niekonwencjonalnych projektów. McQueen urodził się w 1969 roku w Lewisham, zmarł natomiast w 2010 roku w Mayfair. Już jako młody chłopak zaczął szyć sukienki dla swoich trzech sióstr i marzył o byciu projektantem mody. W roku 1985, mając niespełna 16 lat, opuścił szkołę Rokeby School, by skończyć kurs krawiecki w Newham College. Odbył także staż w Anderson & Sheppard na Savile Row, następnie dołączył do Gieves & Hawkes. Projektował i szył teatralne kostiumy także w Angels and Bermans. Podczas stażu Alexander McQueen uczęszczał także do Rosetta Art Center, który był kierowany przez Yvonne Humble. Z kolei, studia podyplomowe ukończył w Central St. Martins College of Art. Początkowo projektował ubrania dość prowokacyjne, natomiast w późniejszym czasie jego projekty ubrań stały się nieco łagodniejsze, były także często inspirowane filmami oraz historią.

Alexander McQueen projektant

Krytycy mówią, że projekty ubrań Alexandra McQueena były szokujące, obrazoburcze, surowe, prowokacyjne i zarazem ekstrawaganckie, czasami także przekraczające granice przyzwoitości. Dzięki pokazom mody pozwalał wejść do swojego świata najmroczniejszych fantazji, gdzie jawa mieszała się ze snem, wiktoriańskie inspiracje z futuryzmem, a gotyk z awangardą. McQueen był także przedstawicielem romantyzmu w modzie.

Co ciekawe, Alexander McQueen przez 5 lat pracował jako główny projektant mody w domu Givenchy. Po tym czasie założył własną wytwórnię Alexander McQueen i McQ. Projekty McQueena, noszone przez gwiazdy estrady takie jak na przykład: Lady Gagę, Rihannę czy Björk, spotkały się z dużym uznaniem krytyków oraz zdobyły wielokrotnie nagrodę Brytyjskiego Projektanta Mody Roku.

W roku 1996 uznano Lee Alexandra McQueena za najlepszego projektanta sezonu. W 2001 roku zrezygnował z posady głównego projektanta w domu mody Givenchy i związał się z Guccim.

Lee Alexander McQueen życie i śmierć

Projektant McQueen był zdeklarowanym gejem, w roku 2000 poślubił swojego partnera George’a Forsytha. George Forsyth, rozwiódł się z nim z powodu jego niezwykle agresywnego charakteru. W 2001 roku projektant przeniósł się do Paryża. Tuż przed swoją śmiercią samobójczą umarła jego ukochana mama, przez co projektant jeszcze bardziej pogrążył się w swojej rozpaczy.

Wszyscy doskonale wiedzieli, że cierpi on od lat na depresję oraz ma poważne problemy z alkoholem i narkotykami. 5 lat po śmierci McQueena, Andrew Wilson napisał biografię, z której wyłania się obraz człowieka nieznoszącego sprzeciwu, despotycznego, nieszczęśliwego, z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i kompleksem niższości.

11 lutego 2010 roku McQueen został znaleziony martwy w swoim londyńskim apartamencie na West Endzie. Powiesił się na pasku od spodni, znalazła go jego gosposia. Śledztwo potwierdziło, że było to samobójstwo. Co więcej, przed śmiercią Lee Alexander brał kokainę, środki nasenne i miał nadgarstki pocięte sztyletem. Projektant zostawił także krótki list pożegnalny, skierowany prawdopodobnie do swojego partnera.

Prawdopodobnie przyczyną samobójstwa McQueena była depresja oraz problemy z alkoholem i narkotykami, z którymi zmagał się on w ostatnich miesiącach przed swoją śmiercią. Projektant zmarł tego samego dnia, kiedy odbywały się uroczystości pogrzebowe matki, z którą był bardzo związany.

Po śmierci Lee Alexandra dyrektorem kreatywnym jego domu mody McQueen projektant została Sarah Burton. To właśnie ona zaprojektowała suknię ślubną dla księżnej Kate. Projekty ubrań Alexander McQueen spod ręki Burton zachowały swoje cechy charakterystyczne marki, czyli awangardowe cięcia, symbole róż i czaszek oraz teatralne rękawy. Co więcej, dom mody McQueen zajmuje się także projektowaniem odzieży dla współczesnych feministek.