endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

aparat na zęby
Porady

Jak przebiega demontaż stałego aparatu ortodontycznego?

Zakładanie aparatu ortodontycznego to jeden z najczęściej spotykanych zabiegów stomatologicznych. Jego celem jest prawidłowe ułożenie zębów i wyregulowanie ich w taki sposób, aby nie nachodziły jeden na drugi.

Kiedy jednak w końcu przychodzi moment, aby zdjąć aparat ortodontyczny, pacjent z jednej strony odczuwa ekscytację związaną z ujrzeniem efektu. Z drugiej natomiast towarzyszą mu liczne obawy, które dotyczą głównie tego, czy zabieg będzie bardzo bolesny. W jaki sposób przebiega zdjęcie aparatu?

Ortodonta, Śląsk — jak wygląda zdjęcie aparatu?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to kilkuetapowy proces. Nie jest jednak zbyt bolesny i wbrew pozorom zajmuje mało czasu.

Pierwszym etapem jest samo zdjęcie aparatu. Ortodonta zaczyna cały zabieg od kolorowych gumek lub metalowych ligatur – w zależności od modelu. Następnie przy wykorzystaniu specjalnych kleszczy z zębów usuwa przyklejone wcześniej zamki.

Odbywa się to w sposób mechaniczny, mimo to jest to proces całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Oczywiście u niektórych pacjentów może wywoływać nieco większy dyskomfort niż u pozostałych osób. Jednak ortodonta (Śląsk) dzięki znajomości specjalnej techniki ściągania zamków zrobi to w sposób sprawny, bezbolesny i szybki.

Zdejmowanie metalowego aparatu jest z pewnością dużo łatwiejsze niż modeli wykonanych z kryształów górskich lub porcelany. W tym celu do ściągania zamków używa się specjalnego wiertła, jednak również wszystko przebiega bezboleśnie.

Czyszczenie zębów po ściągnięciu aparatu – ortodonta, Śląsk

Po usunięciu wszystkich elementów ortodonta przystępuje do dokładnego czyszczenia zębów. Ma ono na celu przede wszystkim usunięcie pozostałego po aparacie kleju. Przy tej czynności wykorzystuje się skaler oraz piaskarkę, dzięki czemu jednocześnie dochodzi do usunięcia osadu nazębnego i kamienia. Następnie przy użyciu szczotki oraz specjalnej pasty zęby zostają wypolerowane, dzięki czemu są niezwykle czyste, a co za tym idzie – estetyczne.

Założenie retainera przez ortodontę – Śląsk

Zdjęcie aparatu i wyczyszczenie zębów to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze ustabilizowanie uzębienia oraz utrwalenie efektów. W tym celu ortodonta (Śląsk) pobiera wycisk pod aparat retencyjny. Dzięki niemu można utrwalić efekty leczenia oraz ustabilizować stan uzębienia po zdjęciu właściwego egzemplarza.

Aparat retencyjny jest zdejmowany i zakłada się go głównie w nocy. Dzięki temu nie utrudnia codziennych czynności, a pacjent będzie mógł dłużej cieszyć się doskonałym stanem swoich zębów.

Ponadto po zdjęciu aparatu stosuje się dodatkowe wzmocnienie w postaci specjalnego drutu, czyli retainera. Ortodonta przykleja go za pomocą specjalnego kleju do łuków wewnętrznych zębów zarówno na górze, jak i na dole.

Podobnie jak model retencyjny, retainer również służy podtrzymaniu efektów leczenia. Rozwiązanie to stosuje się z tego względu, że po latach ciągłego poruszania się w aparacie zęby muszą dobrze się ustabilizować, dzięki czemu efekty leczenia będą widoczne przez wiele lat.