endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

Porady

Najpopularniejsze rodzaje zawiasów meblowych

Zawiasy meblowe to kawałki metalu, które łączą dwie sekcje drzwi lub szafki. Elementy te umożliwiają zamknięcie i zatrzaśnięcie drzwiczek od mebla. Tradycyjnie wykonywane są z mosiądzu lub brązu i zazwyczaj mocowane za pomocą wkrętów.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są zawiasy meblowe?

Zawiasy meblowe służą do łączenia ze sobą dwóch kawałków materiału. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć odmienne kształty i rozmiary. Zawiasy meblowe wykorzystywane są w wielu meblach. Jednak najczęściej spotyka się:

 • zawiasy do podnoszonych stolików kawowych,
 • zawiasy do szafek kuchennych,
 • zawiasy drzwiowe
 • zawiasy do szuflad.

To, jak zawias meblowy został skonstruowany, jest bardzo istotne, ponieważ na nim oparte są najczęściej drzwi. Co ważne, to, czy skrzydła będą się dobrze zamykać i otwierać. w dużej mierze zależy właśnie od zawiasu. Wybierając odpowiedni egzemplarz, należy zwrócić uwagę na to, jak jest skonstruowany i do jak ciężkich drzwi został przeznaczony. Bardzo ważne jest to, aby skrzydła nie opadły na zbyt słabym zawiasie.

Bardzo często spotykane są zawiasy do szafek kuchennych. Najczęściej występującym jest ten z ujemnym uskokiem. Taki rodzaj charakteryzuje się szerokim kątem otwarcia, dzięki czemu nie ma problemu np. z wysuwanymi szufladami w szafce. Jakie jeszcze inne rodzaje zawiasów meblowych można spotkać?

Typy zawiasów meblowych – zestawienie

Istnieje wiele rodzajów takich elementów, niektóre z nich są częściej stosowane, a inne rzadziej. Poniżej znajduje się zestawienie typów zawiasów meblowych, gdzie widnieje wybranych 5 najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych modeli:

 • zawiasy nakładane – mają szerokie zastosowanie i cieszą się sporą popularnością. Przez niektórych nazywane są “zerówkami”. Najpopularniejsze są te, które posiadają kąt otwarcia 110 stopni. Zawiasy te mogą być też zintegrowane z cichym domykiem. Te elementy znajdują zastosowanie przede wszystkim na frontach, które podnosi się ku górze. Dzięki tym zawiasom można otwierać i zamykać klapy w szafkach kuchennych. Zawias stosowany jest także na drzwiach nakładanych – umiejscawia się je na zewnątrz korpusu mebla;
 • zawiasy bliźniacze – w momencie kiedy dwa skrzydła będące obok siebie dzielą jeden korpus, wtedy trzeba zastosować typ bliźniaczy;
 • zawiasy wpuszczane – w momencie, kiedy między ściankami bocznymi mebla (wewnątrz) znajdują się drzwi szafki, w takiej sytuacji stosowany jest rodzaj wpuszczany;
 • zawiasy uzupełniające – szafki narożne, które posiadają składany front, posiadają właśnie ten typ. Stosowane są także w meblach składających się z dwóch oddzielnych frontów;
 • zawiasy równoległe – jak sama nazwa sugeruje, stanowią typ, którego położenie jest równoległe po zamknięciu drzwi w stosunku do frontu, jak również blendy maskującej. Bardzo często mają zastosowanie w meblach do kuchni w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zastosowania blendy maskującej, żeby oddzielić szafki od ściany. Ma to na celu umożliwienie swobodnego otwarcia drzwiczek.

Modele z cichym domykiem – popularne zawiasy do szafek kuchennych

Zawiasy z cichym domykaniem są popularnym wyborem do szafek kuchennych. Cechują się łatwością w instalacji, działają płynnie oraz znacznie wpływają na komfort użytkowania. Co ważne, bardzo łatwo się je montuje, jak i demontuje. Przy zastosowaniu takich zawiasów skrzydła zamykane z dużą siłą nie będą trzaskały, lecz wyhamowują przed zamknięciem. Eliminuje to problem z trzaskającymi drzwiami, które uderzają w korpus szafki kuchennej.

Jak dobrać odpowiedni zawias meblowy do szafki?

Przebrnięcie przez tak dużą gamę zawiasów meblowych może wydawać się trudne. Wybór nie jest jednak tak skomplikowany, jak się wydaje. Ważne, by w trakcie zakupu zadać sobie kilka istotnych pytań.

 • Jaki gruby jest materiał, do którego zawias będzie przymocowany?
 • W jaki sposób otwierać się będą drzwiczki w szafce – w bok czy ku górze?
 • Czy drzwi znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz szafki?
 • Czy szukasz zawiasów do mebli narożnych?