endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

switch
Porady

Przełącznik zarządzalny – co to jest i jak działa?

Przełącznik zarządzalny, nazywany również switchem, to sprzęt, który podobnie jak router, pozwala na rozszerzenie sieci na większą liczbę urządzeń. Doskonale sprawdza się on w przestrzeni, w której używany jest więcej niż jeden komputer. Switch zarządzalny bardzo często wykorzystywany jest w biurach, sklepach oraz w innych miejscach, w których pod jedną sieć chcemy podłączyć kilka sprzętów.

Co to jest przełącznik zarządzalny?

Aby administrować siecią, należy zaopatrzyć się w przełącznik zarządzalny lub router. Pierwsze z tych urządzeń umożliwia stworzenie rozbudowanego połączenia lokalnego za pomocą kabli.

Switch zarządzalny wygląda jak nieduże pudełko z wieloma portami. Posiada on gniazda przeznaczone do podłączania sprzętów do sieci internetowej. Można do niego wpiąć m.in. drukarkę, komputer stacjonarny, tablet czy laptop.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór przełączników zarządzalnych. Dostępne są zarówno bardzo rozbudowane modele do użytku przemysłowego, jak i podstawowe sprzęty przeznaczone do lokalnej sieci domowej.

Jak działa switch zarządzalny?

Switche zarządzalne funkcjonują w oparciu o przełączanie ramek pomiędzy segmentami sieci internetowej. Sprzęty segmentu sieci działają w drugiej warstwie modelu OSI, dlatego proces przełączania dokonuje się za pośrednictwem adresów MAC. Przełącznik sieciowy warstwy trzeciej używa jednak nie tylko adresów MAC, ale również IP podłączonych sprzętów. Prościej mówiąc: Switche zarządzalne łączą ze sobą elementy sieci LAN.

Dlaczego warto zainwestować w switch zarządzalny?

Przełączniki zarządzalne mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim umożliwiają skonfigurowanie Internetu w taki sposób, aby użytkowanie go było jeszcze prostsze. Kupując zaawansowany switch dodatkowo możesz stworzyć sieć VLAN. Dużą zaletą przełączników jest również fakt, iż pozwalają na ustanowienie priorytetu przesyłania danych, co jest niezwykle przydatne w zakładach pracy. Ponadto switche są bardzo doceniane przez rodziców, gdyż posiadają funkcję kontroli przeglądanych witryn z każdego miejsca na świecie. Ogromnym plusem przełączników zarządzalnych jest także fakt, że stanowią świetną ochronę dla istotnych danych, dzięki filtrowaniu bezpiecznych adresów MAC i systemowi IP Security. Używając switcha możesz być spokojny o swoje hasła – z pewnością nie dostaną się one w niepowołane ręce.

Switch zarządzalny – jak wybrać najlepszy model?

Jeśli postanowiłeś zainwestować w przełącznik zarządzalny, to na początku powinieneś zastanowić się, jak duża ma być sieć. Przede wszystkim przemyśl, ile urządzeń zamierzasz podłączyć do switcha. Jeśli chcesz podpiąć do niego dużą liczbę sprzętów, sięgnij po nowoczesny model posiadający 48 portów. Jeśli jednak nie będziesz tworzył dużej sieci, z pewnością wystarczy Ci model 16-portowy.

Podczas wyboru przełącznika zarządzalnego, trzeba wziąć pod uwagę także prędkość transmisji danych. Znaczna część urządzeń dostępnych na rynku posiada porty pozwalające na przesyłanie sygnał z prędkością 1000,100 lub 10 Mbps. Należy pamiętać, że im więcej megabitów na sekundę, tym szybsze działanie Internetu.

Szukając dobrego przełącznika zarządzalnego, należy sprawdzić, czy dane urządzenie posiada dodatkowe wyposażenia. Bardzo ważne jest również skontrolowanie marki sprzętu. Najlepiej sięgnąć po model pochodzący od znanego, renomowanego producenta, który tworzy urządzenia cieszące się dobrymi opiniami.

Gdzie kupić przełącznik zarządzalny?

Przełączniki zarządzalne można kupić w wielu internetowych i stacjonarnych sklepach elektronicznych oraz w popularnych elektromarketach. Najlepiej sprzęt ten zamówić w zaufanym sklepie, cieszącym się popularnością i dobrymi opiniami. Nie warto sprowadzać go z niepewnych źródeł, jeśli zależy nam na urządzeniu wysokiej jakości.

Solidne przełączniki zarządzalne, pochodzące od najlepszych producentów, znajdziesz na stronie: https://edgestore.pl/kategoria-produktu/przelaczniki-switche-dostepowe/przelaczniki-switche-zarzadzalne/. W sklepie Geotechnology dostępne są urządzenia o najwyższym standardzie w wielu wariantach.