endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

dieta
Porady

Dieta ketogenna w nowotworach – czy dieta keto leczy raka?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat rzekomo cudownych diet, które mają sprawić, że będziemy zdrowi, szczupli i szczęśliwi. Diety, tak samo jak wszystko inne, ulegają zmieniającym się trendom, a to, co obecnie uważane jest za zdrowe, może za chwile stać się passe. Jak się jednak okazuje, moda i zmieniające się trendy żywieniowe nie są w stanie zachwiać pozycją diety ketogenicznej. Uważa się, że wprowadzenie się w stan ketozy, może mieć zbawienny wpływ na organizm, nawet taki, w którym pojawił się nowotwór. Czym tak właściwie jest ketoza, jakie są zasady keto i czy dieta ketogeniczna rzeczywiście jest w stanie pomóc chorym na raka? 

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, zwana po prostu dietą keto, to sposób odżywiania, którego głównym założeniem jest mocne ograniczenie, a następnie całkowita eliminacja węglowodanów z diety. Zwolennicy diety keto uważają, że zredukowanie ilości spożywanych węglowodanów ma zbawienny sposób na cały organizm. Nie od dziś wiadomo przecież, że cukier jest źródłem wielu problemów zdrowotnych takich jak cukrzyca, otyłość, próchnica, a nawet zagrzybienie układu pokarmowego. Niektórzy uważają, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy ketogenicznym trybem życia a lepszymi rokowaniami w przypadku osób z nowotworem. Dieta ketogenicza zakłada, że najbardziej odżywczym składnikiem odżywczym jest tłuszcz – wprowadzenie do swojego jadłospisu zdrowych tłuszczy na rzecz węglowodanów wprowadza ludzki organizm w stan ketozy. 

Kto może przejść na odżywianie keto?

Dieta ketogeniczna i nowotwory to bardzo ciekawe zagadnienie. Zwolennicy wysokotłuszczowego jadłospisu są bowiem przekonani, że dieta keto może skutecznie zahamować rozwój choroby nowotworowej, a nawet doprowadzić do jej całkowitej remisji. Jakie jest zatem powiązanie pomiędzy dietą ketogeniczą a rakiem? Otóż uważa się, że stosowanie diety ketogenicznej jest w stanie skutecznie powstrzymać rozrost guzów nowotworowych poprzez redukcję ilości naczyń krwionośnych doprowadzających składniki odżywcze do jego wnętrza. Co więcej, to właśnie węglowodany najbardziej sprzyjają namnażaniu się komórek nowotworowych. Lista prozdrowotnych właściwości diety ketogenicznej jest naprawę długa. Czy to oznacza, że każdy powinien spróbować przestawić swój metabolizm na odżywianie ciałami ketonowymi? Niekoniecznie. Przed wprowadzeniem się do stanu ketozy należy dokładnie przebadać sposób funkcjonowania narządów takich jak nerki czy wątroba. Osoba, która boryka się z problemami zdrowotnymi w obrębie tych organów, powinna skonsultować wprowadzenie diety keto z lekarzem i dietetykiem.

Czy dieta ketogeniczna leczy nowotwory?

Czy można uznać, że dieta ketogeniczna na raka jest idealną metodą walki z nowotworem? Warto zastanowić się, ile procent nowotworów to choroby związane z nieprawidłowym sposobem odżywiania. Może się okazać, że dieta ma kluczowe znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Najnowsze badania wskazują na to, że stosowanie wysokotłuszczowego modelu żywieniowego sprzyja redukcji guzów nowotworowych i zapobiega powstawaniu nowym. Dieta ketogeniczna w chorobie nowotworowej może przynieść zbawienne efekty na zdrowie chorego, a nawet doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowa dieta nie zawsze musi stanowić remedium na każdą chorobę. Niewątpliwie jednak sposób odżywiania znacząco wpływa na poprawę jakości i komfortu życia.

Jakie korzyści daje odżywianie keto?

Dla osób początkujących dieta ketogeniczna może wydawać się nieco skomplikowana. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że zasady diety keto sklep są naprawę proste. Oczywiście w początkowej fazie, kiedy organizm przestawia się z żywienia glukozowego na odżywianie ketonowe, konieczne jest, aby pilnować i skrupulatnie obliczać wszystkie makroskładniki posiłków. Z czasem jednak trwanie w ketozie staje się całkowicie naturalne. Keto sklep pokazuje, że dieta ketogeniczna wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych smaków. Wystarczy, że zastąpimy węglowodanowe produkty ich ketogenicznymi odpowiednikami. Dieta keto nie tylko wspomaga walkę z nowotworami, ale także przyczynia się do redukcji nadprogramowych kilogramów, poprawia stan skóry, włosów i paznokci oraz sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Co więcej, zwolennicy diety keto uważają, że wysokotłuszczowe menu pomogło im pozbyć się stanów depresyjnych i skutecznie poprawiło ich samopoczucie oraz komfort życia.