endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

narty
Porady

Gdzie jechać na narty w ferie?

Jeśli znudziły Ci się narty w Polsce, to wyjazd na narty w Europie jest świetnym pomysłem, Alpy są dogodną destynacją praktycznie od grudnia aż do maja. Gdzie warto wybrać się na narty za granicę?

Gdzie jechać na narty?

W ciągu kilkunastu ostatnich lat znacznie wzrosła popularność wyjazdów na narty w Alpy wśród Polaków. Austria, Francja, Włochy oraz Szwajcaria są obecnie niezwykle popularnymi kierunkami narciarskimi szczególnie podczas ferii zimowych. Sporty zimowe są niezwykle popularne oraz co za tym idzie – zdrowe. Co więcej, osoby, które raz spróbowały białego szaleństwa na nartach w Polsce, czy też za granicą, wracają na stoki co roku w okresie zimowym. Zresztą nie ma się czemu dziwić, Alpy zostały uznane za najpiękniejsze miejsce na całym świecie do uprawiania snowboardu oraz narciarstwa. Argumentów, dla których narty w Alpach są wyjątkowo popularne, jest mnóstwo, jednak najważniejszym powodem są zapierające dech w piersiach malownicze widoki szerokich pasm górskich oraz śniegu. Słońce, nowoczesna infrastruktura, południowe stoki oraz doskonała kuchnia to także powody, dla których warto odwiedzić południowe stoki Europy, a w szczególności włoskie Alpy. Co ciekawe, Dolomity skutecznie kuszą polskich narciarzy, ponieważ w sezonie zimowym, w niektórych regionach Polacy są najliczniejszą grupą narciarzy.

Gdzie na narty w Europie?

Alpy położone są na terenie bogatych krajów, dlatego też narciarska infrastruktura jest tam na wysokim poziomie. Znajdziesz tam nowoczesne systemy naśnieżania, wyciągi oraz obsługę tras zjazdowych na światowym najwyższym poziomie. To właśnie w Alpach od wielu lat są jedne z najlepszych warunków do uprawiania narciarstwa oraz pozostałych sportów zimowych na świecie. Ogromnym plusem nart w Alpach jest dość mała odległość od Polski. Bez większych problemów dojedziesz w Alpy samochodem, z własnymi nartami, a podróż nie będzie bardzo uciążliwa.

We Włoszech znajdziesz wiele bardzo dobrze przygotowanych tras narciarskich. Architekci oraz urbaniści kurortów narciarskich zadbali o to, aby w Dolomitach powstała bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura dla narciarzy oraz snowboardzistów. Planując ferie na nartach lub snowboardzie we Włoszech, masz opcję bogatego wyboru zakwaterowania w niewielkich, uroczych wioskach narciarskich, z których na stoki narciarskie możesz dojeżdżać własnym autem lub skibusem. Podczas ferii na nartach nie możesz również zapomnieć o après-ski, czyli o czasie miło spędzonym poza narciarskim stokiem. Obiekty sportowe, centra spa oraz restauracje z muzyką taneczną skutecznie umilają czas spędzany po szaleństwach na nartach w ciągu dnia.

Dolina Aosty – narty w Alpach

Dolina Aosty – narty w Alpach, a konkretnie w Valle d’Aosta jest najmniejszym włoskim regionem oraz jednym z najmniejszych regionów w Europie. Ten najmniej zaludniony region, położony jest wśród najwyższych alpejskich szczytów. Jest to także najbardziej górzysty rejon Włoch, którego 60% terytorium położone jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Dolina Aosty od północy graniczy ze Szwajcarią, od zachodu z Francją, natomiast od południa oraz wschodu z włoskim Piemontem. Region ten jest niezwykle różnorodny, począwszy od dolin oraz pastwisk, po groźne i surowe alpejskie lodowce. To tutaj znajdują się również najwyższe szczyty Europy takie jak: Mont Blanc 4 809 m n.p.m., Matternhorn 4 478 m n.p.m. oraz Monte Rosa 4 634 m n.p.m. Bynajmniej, nie bez powodu Valle d’Aosta nazywa się regionem z czterotysięcznikami, ponieważ na jej terenie znajduje się 40 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m n.p.m.

Dolina Aosty charakteryzuje się malowniczym alpejskim krajobrazem oraz doskonale utrzymanymi narciarskimi trasami o różnych stopniach trudności i łącznej długości około 800 km tras narciarskich. Region ten słynie także z Narodowego Parku Grand Paradiso oraz z zabytków, które sięgają pamięcią epoki rzymskiej. Co ciekawe, podczas panowania Cesarstwa Rzymskiego, przez Dolinę Aosty prowadziły 2 szlaki, które łączyły Półwysep Apeniński z północną Europą: Alpis Peonia oraz Alpis Graia.