Od wielu lat jednym z krajów, z których najczęściej sprowadza się do Polski samochody, są Niemcy. Choć wiele ofert znajdujących się na portalach sprzedażowych zachęca i często można odnaleźć ogłoszenie z wymarzonym samochodem pochodzącym właśnie z Niemiec, kupując auto, warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Jak sprawdzić samochód sprowadzony z Niemiec?
Samochody używane z Niemiec – czy warto?
Statystyki informują o tym, że ponad 50 procent aut, których waga nie przekracza 3,5 tony, importuje się z Niemiec. Choć nasi zachodni sąsiedzi poruszają się zdecydowanie młodszymi autami niż my, nadal należy dokładnie sprawdzić samochód znaleziony w ogłoszeniu. Istnieje wiele różnorodnych zagrożeń, które wynikają z chęci zakupu pojazdu importowanego zza granicy.
Pierwsze niebezpieczeństwo dotyczy tego, że wybrany samochód może być powypadkowy – często po kilku miesiącach użytkowania (a nawet wcześniej) – może okazać się, że nie będzie on pozwalał na dalszą eksploatację. Oszustwem stosowanym na szeroką skalę jest cofanie licznika. Co prawda, obecnie takie postępowanie jest karalne, mimo tego jednak praktyka ta nadal jest stosowana przez wielu sprzedawców. Innym zagrożeniem jest fakt, iż wybrane auto może być kradzione – wiąże się to z ryzykiem utraty kupionego samochodu i wydanych na niego pieniędzy.
Sprowadzony pojazd – na co zwrócić uwagę?
Jak sprawdzić auto sprowadzone z Niemiec? Oglądając interesujący Cię sprowadzony pojazd, koniecznie zweryfikuj to, czy stan licznika jest prawdziwy. Jednak nie jest to jedyna kwestia sporna. Zawsze warto rzucić okiem na grubość lakieru – dodatkowe warstwy często świadczą o tym, że wybrane auto doświadczyło uszkodzeń w wypadku. Samochody, które uczestniczyły w powodziach, mogą posiadać ślady wilgoci. Również obecność elementów wyposażenia, które nie pochodzą od oryginalnego producenta, jest charakterystyczna dla pojazdów powypadkowych. Warto też zapytać poprzedniego właściciela o to, jak auto było wykorzystywane dotychczas. Nieco inne kwestie będą istotne dla kupującego auto na zamówienie z Niemiec.
Jak sprawdzić samochód sprowadzony z Niemiec?
Jak sprawdzić auto z Niemiec? Obecnie istnieją trzy główne drogi rzetelnego sprawdzenia samochodu używanego. Stosunkowo nową możliwością jest sprawdzenie historii niemieckiego auta na portalu historiapojazdu.gov.pl. Portal ten od 2020 roku umożliwia weryfikację pojazdów pochodzących z Niemiec. Na stronie tej można dowiedzieć się, czy wybrany pojazd nie był demontowany, nie pochodzi z kradzieży oraz czy ilość kilometrów widniejąca na liczniku faktycznie jest prawdziwa. Aby skorzystać z usług serwisu, należy mieć profil zaufany i znać VIN, numer rejestracji i datę pierwszej rejestracji samochodu.
Alternatywną opcją jest udanie się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. Niezbędne jest wtedy posiadanie ze sobą historii wszystkich dotychczas wykonanych przeglądów. Informacje mogą zostać udzielone jedynie na prośbę właściciela samochodu, a wizyta taka jest możliwa jedynie po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Wadą jest fakt, iż w takiej stacji niemożliwe jest uzyskanie informacji o naprawach, które zostały wykonane w innych warsztatach niż sieć producenta.
Zakup używanego auta z Niemiec – o czym jeszcze pamiętać?
Decydując się na zakup samochodu pochodzącego z Niemiec, należy pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC od razu po sprowadzeniu samochodu. Polisę należy wykupić na rok po okresie 30 dni. Należy również skontrolować czy sprzedający przekazał kupującemu wszystkie niezbędne dokumenty. Są to: dowód własności, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka serwisowa, potwierdzenie przeglądu technicznego i analizy spalin.
Zakup samochodu z Niemiec może okazać się doskonałym pomysłem. Należy jednak pamiętać o tym, żeby dokładnie zweryfikować przekazane przez sprzedającego informacje. Pozwoli to na uniknięcie zakupu niesprawnego pojazdu, który nie będzie na dłuższą metę nadawał się do użytku. Dostępne obecnie możliwości weryfikacji pozwalają uniknąć przykrych doświadczeń i utraty gotówki.