endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

wynajem
Porady

Ile kosztuje wynajem samochodu w Polsce?

Ile kosztuje wynajem samochodu w Polsce? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu kierowców. W pewnych przypadkach wypożyczenie pojazdu okazuje się bardziej opłacalne niż przemieszczanie się własnym autem. Przykładem takiej sytuacji może być chociażby wyjazd na wakacje do innego miasta. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nigdy nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie o koszt wynajmu samochodu. Dlaczego? Ponieważ cena uzależniona jest od wielu czynników.

Wiek kierowcy

Na koszt wynajmu samochodu wpływ ma m.in. wiek kierowcy. Im będzie to osoba starsza, tym cena wydawać się może korzystniejsza. Może ktoś powie, że jest to dziwne, ale wpływ na to ma bezpieczeństwo jazdy. Nie tylko agencje ubezpieczeniowe, ale również wypożyczalnie samochodów wychodzą z przekonania, że młodzi kierowcy nie jeżdżą bezpiecznie. Zresztą – widać to po statystykach policyjnych, które jasno przedstawiają, kto najczęściej powoduje wypadki samochodowe. Dlatego też wypożyczalnia ma prawo podnieść cenę, biorąc pod uwagę wiek osoby, która chce skorzystać z usługi.

Wyposażenie samochodu

Ile kosztuje wynajem auta? W dużej mierze jest to uzależnione od tego, jakie wyposażenie będzie znajdowało się w środku. Wielu klientów ma specjalne życzenia, które odnosić się mogą m.in. do fotelików samochodowych dla dzieci. Zdecydowana większość wypożyczalni jest w stanie je zapewnić – dla maluchów w różnym wieku. Jednak nie ma co liczyć na to, że takie foteliki będą udostępniane za darmo.

Podobnie, jeżeli chodzi o system nawigacji GPS, który zamontowany będzie w samochodzie. W nieznanym mieście ciężko będzie się poruszać bez mapy, dlatego też nawigacja jak najbardziej może okazać się przydatna. Im lepsza będzie, tym cena za wynajem pojazdu stanie się wyższa.

Ile kosztuje wynajem samochodu osobowego w okresie zimowym? Każdy, kto planuje dłuższą podróż w zimie, powinien uwzględnić łańcuchy, które również nie są udostępniane za darmo. Nie muszą one być potrzebne, ale jeżeli ktoś planuje wynajem samochodu w wyjątkowo ośnieżonym rejonie, np. w górach, to jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej rozważyć ich wypożyczenie.

Marka i model wynajmowanego samochodu

Jedna z najważniejszych kwestii, która będzie mieć wpływ na ostateczny koszt wynajmu samochodu osobowego, to marka i model auta. Trzeba przyznać, że pod tym względem wypożyczalnie samochodowe są w stanie zaskoczyć klienta. W ich ofercie można znaleźć nie tylko różne marki pojazdów. Różnią się one również wiekiem. Tzn. wypożyczalnia może zapewnić klientom modele starsze oraz nowsze. Im pojazd mechaniczny będzie młodszy, tym cena bardziej będzie szła w górę.

Ostateczna kwota za wypożyczenie samochodu będzie też rosła wraz z klasą pojazdu. Nie ma co ukrywać, że za takie marki jak Mercedes, BMW, Jaguar, zapłaci się zdecydowanie więcej w porównaniu do Opla czy Volkswagena. Niekiedy jednak nie można pozwolić sobie na “gorszą” klasę pojazdu, ponieważ trzeba zaprezentować się w odpowiedni sposób.

Okres wynajmu samochodu

Okres wypożyczenia pojazdu to kolejny ważny czynnik. Im będzie on dłuższy, tym koszt wynajmu samochodu będzie niższy w przeliczeniu na jeden dzień. Przykładowo – wynajęcie auta na dwie doby to droższa opcja niż wynajem długoterminowy. Dlatego też wiele firm woli wykorzystać z wypożyczania samochodów na dłuższy czas niż myśleć o zakupie własnych pojazdów.

Dodatkowe usługi

Finalna cena za wypożyczenie samochodu uzależniona jest też od dodatkowych usług. Zaliczyć można do nich m.in. podstawienie samochodu pod wybrany przez klienta adres, jak również odstawienie go do wypożyczalni w wybranym dniu, o umówionej godzinie. Wielu klientów decyduje się również na wypożyczenie pojazdu razem z dodatkowym pakietem ubezpieczeń. Sprawdź wynajem samochodów w Białymstoku lub innym mieście i przekonaj się sam, czy ta usługa mieści się w Twoim budżecie. Wiele zależy od konkretnej firmy, a także od rejonu Polski, dlatego dobrze porównać kilka ofert, szczególnie jeżeli planujesz wypożyczyć pojazd na dłuższy okres.