endomondo.pl

Najlepszy blog w sieci

dom
Porady

Materiały wykończeniowe – o czym nie zapomnieć?

Odpowiednie wykończenie pomieszczenia ma duży wpływ na ostateczny efekt aranżacji. Materiałami wykończeniowymi, o których nie można zapomnieć, są różnego rodzaju listwy, które są montowane na końcowym etapie remontu. Do wykończenia powierzchni sufitu często stosowane są panele dekoracyjne. W tym wypadku listwa sufitowa odgrywa ważną rolę i powinna być odpowiednio dopasowana, aby wnętrze było estetyczne i harmonijne.

Jak dobrać odpowiednią listwę sufitową?

Na rynku jest duży wybór listew sufitowych, dlatego można je podzielić między innymi na:

 – listwy gładkie,

 – listwy dekoracyjne,

 – listwy z oświetleniem.

We wnętrzach minimalistycznych listwy gładkie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają subtelne wykończenie powierzchni ściany i sufitu. Listwa sufitowa tego typu wykonana jest zazwyczaj ze styropianu lub tworzywa sztucznego, dlatego niewiele waży. Jej odporność na działanie czynników mechanicznych zapewnia pokrycie warstwą żywicy akrylowej z mieszanką kruszywa kwarcowego. Spieniony poliuretan jest materiałem, z którego produkowana jest listwa sufitowa dekoracyjna. Może ona przybierać wyjątkowo dekoracyjne formy, jednak trzeba ją właściwie dobrać do zastosowanej uprzednio stylistyki wnętrza, aby nie była elementem zbyt przerysowanym.

Listwa sufitowa wyposażona w oświetlenie ledowe pokryta jest dodatkowo specjalnym tynkiem sztukatorskim, dzięki czemu jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Listwa z podświetleniem jest znakomitym elementem aranżacyjnym, który podkreśla charakter całego wnętrza. Odpowiednio wykonana może być umieszczona w miejscu narażonym na wilgoć i działanie wysokiej temperatury. W listwach tego typu umieszczane są diody, które są energooszczędne i mogą podświetlać tylko wybraną przestrzeń. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w regulację oświetlenia, tj. po dotknięciu listwy oświetlenie można zwiększyć lub zmniejszyć. Warto wykonać wcześniej specjalny projekt, aby listwa sufitowa zapewniająca oświetlenie była dopasowana do specyfiki wnętrza.

Dobór listwy sufitowej – o czym należy pamiętać?

Trzeba pamiętać, że zastosowanie odpowiedniej szerokości listew może optycznie powiększyć albo pomniejszyć przestrzeń. Zasada ta również jest stosowana w przypadku wyboru listew podłogowych. Zastosowanie wysokich i szerokich listew sufitowych w małym pomieszczeniu spowoduje, że będzie ono sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego. W wyższym pomieszczeniu listwa powinna być również proporcjonalnie szeroka, ponieważ jeśli będzie zbyt wąska, to pomieszczenie wyda się jeszcze wyższe i może sprawiać wrażenie sztuczności.

Wybór listwy sufitowej powinien być również uzależniony od stylu wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych w klasycznej aranżacji dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie zdobionych listew w delikatne ornamenty albo frezowanych. We wnętrzach nowoczesnych i industrialnych lepszym rozwiązaniem może być opcja gładka z podkreśleniem jej geometrycznej formy.

Listwa sufitowa – dobór kolorystyczny

Listwa sufitowa dobrze się prezentuje, jeśli jest w tym samym kolorze, co sufit. Klasycznym połączeniem jest także jej pomalowanie na kolor ścian. Można również zastosować zupełnie odmienne barwy na zasadzie kontrastu, dopasować ich kolor do innych akcesoriów i elementów pomieszczenia. W przypadku, kiedy kolorystyka ścian i podłogi utrzymana jest w bardzo ciemnej tonacji, dobrze jest zostawić sufit w jasnych barwach. Zastosowanie w takiej aranżacji białej listwy sufitowej sprawi, że wnętrze nie będzie przytłaczające. Biała listwa będzie wyglądać lekko i wyjątkowo elegancko. Jeśli ściany są w ciemnych kolorach, np. granatowym lub czarnym, dobrze jest również zastosować listwę podłogową w kolorze białym. Przełamie ona kolor, oddzieli wyraźnie przestrzeń i będzie znakomitą ozdobą.

Listwy sufitowe zazwyczaj są sprzedawane w kolorze białym, ale można zmienić ich barwę na dowolną, w zależności od tego, jaki efekt stylistyczny chce się uzyskać. Jej zastosowanie umożliwia podkreślenie zastosowanego stylu, rozjaśnienie wnętrza albo nadanie mu elegancji.